"Ukrajinská delegace už vyrazila z Kyjeva. Očekáváme, že dorazí ve čtvrtek ráno," uvedl podle médií ruský vyjednavač Vladimir Medinskij a zdůraznil, že obě strany se "společně" dohodly na jednání v Bělorusku, "nedaleko hranic s Polskem".

Informaci o odjezdu ukrajinské delegace na místo setkání později potvrdil agentuře Reuters představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak, který zároveň odmítl z bezpečnostních důvodů prozradit trasu cesty emisarů.

Nové kolo rozhovorů by se podle ruských agentur TASS a Interfax mělo konat v Bělověžském pralese, který se rozprostírá na obou stranách hranice mezi Běloruskem a Polskem. Delegáti mají jednat na běloruském území.

Jana Černochová a Petr Fiala
V Česku kvůli Ukrajině začne nouzový stav. Vláda pošle miliardu navíc na obranu

Ruská a ukrajinská delegace poprvé jednaly na ukrajinsko-běloruských hranicích v pondělí. První schůzka vyjednávačů bojujících stran od začátku ruské invaze na Ukrajinu trvala podle médií zhruba šest hodin. Oba týmy se pak dohodly na dalším kole rozhovorů a zamířily do svých metropolí ke konzultacím.

Zdroj: DeníkNa Ukrajině mezitím ruští vojáci dál masivně ostřelují větší města. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu prohlásil, že se Západ pokusil Rusko do zbytečného konfliktu na Ukrajině zatáhnout. „Nevylučuji, že někdo chtěl, aby Rusko zabředlo do Západem uměle vytvořeného konfliktu na Ukrajině. Západní političtí analytici nyní píší, že to umožní rozvázat Američanům ruce a pracovat na zadržování Číny,” uvedl šéf ruské diplomacie.

Podle agentury Reuters Lavrov rovněž uvedl, že Moskva je nadále odhodlaná dosáhnout "demilitarizace" Ukrajiny, kterou Kreml odůvodnil invazi do sousední země. „Je třeba určit konkrétní typy útočných zbraní, které na Ukrajině nebudou nikdy rozmístěny," prohlásil.