"Vévoda z Yorku s královniným souhlasem odevzdal své vojenské tituly a královské záštity. Vévoda z Yorku se i nadále nebude účastnit veřejných aktivit a v tomto případě se hájí jako soukromá osoba," napsal palác v prohlášení. O jaký případ se jedná, neupřesnil.

Královský zdroj agentuře Reuters řekl, že Andrew již nebude při žádných oficiálních akcích používat titul "Jeho královská Výsost" a jeho role připadnou dalším členům královské rodiny. Rozhodnutí podle zdroje předcházela široká debata Windsorů.

Jedenašedesátiletý Andrew, královnin druhorozený syn, je součástí kauzy týkající se amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, s nímž se přátelil. Epstein byl v roce 2019 nalezen mrtvý v newyorském vězení, kde čekal na soudní proces v případu sexuálního vykořisťování desítek mladých dívek. Podle vyšetřování spáchal sebevraždu. Po jeho smrti se pozornost amerických úřadů obrátila k jeho dlouholeté britské spolupracovnici Ghislaine Maxwellové, která byla v prosinci uznána vinnou ze sexuálních zločinů.

Napadení nezletilé

Giuffreová vévodu z Yorku viní ze sexuálního napadení před 20 lety, když byla nezletilá. Princ veškerá obvinění odmítá. Jeho právníci původně požadovali odmítnutí žaloby s odvoláním na dohodu, kterou Epstein uzavřel s Giuffreovou v roce 2009. Za to, že stáhla podobnou žalobu na něj, jí zaplatil 500 tisíc dolarů (skoro 11 milionů korun). Podle princova týmu dohoda zahrnuje pasáž, která v této věci vylučuje stíhání dalších osob.

Newyorský soudce Lewis Kaplan však odmítl, že by princ Andrew patřil mezi strany zmíněného urovnání, a případnému procesu tak dal zelenou.

Královna Alžběta II. během vánočního projevu.
Smrt manžela i tvrdá rána od vnuka. Rok Alžběty II. provázely kontroverze

K odebrání vojenských titulů princi Andrewovi dnes v otevřeném dopise vyzvalo i 150 válečných veteránů, podle kterých princovy skandály vrhají na ozbrojené síly špatné světlo. Vévoda z Yorku mimo jiné měl hodnost viceadmirála královského námořnictva nebo plukovníka granátnické gardy, což je podle BBC jeden z nejvýše postavených pěších pluků britské armády.

"Odpověď Buckinghamské paláce byla rychlá a brutální," napsal královský zpravodaj BBC Sean Coughlan. Zdůraznil také, že ať už bude výsledek procesu a celé kauzy jakýkoliv, princ své hodnosti a záštity zpátky nezíská, jelikož přecházejí na jiné členy královské rodiny. Tvrdá reakce Buckinghamského paláce podle něj může souviset i významem letošního roku, kdy 95letá královna oslaví 70 let na trůnu.