Bez pompy a v tichosti oslavila 9. ledna své 42. narozeniny princezna z Walesu Kate. „Očekává se, že je oslaví rodinným setkáním, které bude zahrnovat speciální narozeninový čaj a domácí dort. Zdroje blízké příští královně uvedly, že se nepočítá se žádnými velkými oslavami, nýbrž s uvolněnou a neformální odpolední čajovou párty,“ napsal před narozeninami manželky následníka trůnu prince Williama magazín Vanity Fair

Fanoušci princezny z Walesu, která se i podle nejnovějšího průzkumu společnosti YouGov řadí mezi nejpopulárnější členy britské královské rodiny, ovšem na její narozeniny nezapomněli. V daný den začaly internetem ve zvýšené míře kolovat například připomínky jejích nejsledovanějších veřejných vystoupení či outfitů.

Kate na státní večeři vynesla klenot, který se na veřejnosti neobjevil už téměř století:

Princezna Kate v korunce královny matky
Vzácný šperk královny matky. Princezna Kate vynesla zapomenutou korunku

Podle informací Royal Family Channel navíc existuje možnost, že by král Karel III. v blízké době své oblíbené snaše udělil významnou poctu. „Mohl by z ní udělat nositelku Podvazkového řádu (Order of the Garter, rytířský řád Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, pozn. red.) jako uznání její oddanosti a služby,“ informoval Royal Family Channel. 

Catherine, princezna z Walesu, slaví 42. narozeniny:

Zdroj: Youtube

Princezna Catherine, dívčím příjmením Middletonová, se do britské královské rodiny přivdala v roce 2011. Po smrti královny Alžběty II. a počátku vlády Karla III. v hierarchii postoupila - zdědila titul, který naposledy nosila její předčasně zesnulá tchyně, populární princezna Diana, navíc s manželem princem Williamem na sebe jako příští král a královna převzali ještě mnohem víc oficiálních povinností, než měli dosud. 

Počátkům vztahu prince a princezny z Walesu se věnuje podstatná část šesti závěrečných dílů seriálu na Netflixu:

Vévodkyně Kate, princ William a dvě z jejich dětí Charlotte a Louis na balkoně Buckinghamského paláce po korunovaci
Seriál Koruna skončil. Mnoho scén o Williamovi a Kate je fikcí, včetně seznámení

Odborníci na královskou rodinu opakovaně zdůrazňují, že princezna Catherine je velmi tvrdě pracujícím člověkem, oddaným službě lidu, a tím pádem osobou, která významně zvedá popularitu britské královské rodiny. Například autorka knihy Queen Victoria's Buckingham Palace řekla v roce 2022 listu People, že Kate se v zásadě velmi podobá zesnulé královně Alžbětě II. „Princezna dokáže u každého, s kým mluví, vyvolat dojem, že je daný člověk viděn a slyšen. Je to cvikem i vnitřním talentem,“ připomněl její slova magazín Glamour

S princem Williamem přivedla princezna Kate na svět tři děti - nyní desetiletého prince George (následníka trůnu), nyní osmiletou princeznu Charlotte a nyní pětiletého prince Louise. Děti se při oficiálních příležitostech objevují po boku svých rodičů stále častěji, naposledy mohla veřejnost vidět rodinu pohromadě v prosinci, při vánoční bohoslužbě a koncertě, který Kate pořádala, a při tradiční vánoční bohoslužbě královské rodiny v Sandringhamu. 

Další kvízy Deníku zaměřené na rozličná témata můžete vyzkoušet ZDE.