Britský král Karel III. a královna Camilla slaví tento týden devatenácté výročí svatby. „Vzhledem k tomu, že král pokračuje v léčbě rakoviny, se oslava odehraje v soukromí,“ uvádí britský list The Independent.

Podle slov bývalého královského majordoma Granta Harrolda pro britská média bude letošní výročí pro krále a královnu vzhledem k panovníkově diagnóze rakoviny emotivnější. Královna stojí při léčbě manželovi po boku. Navíc na sebe musela převzít ještě větší část veřejných vystoupení, aby panovníka alespoň částečně zastoupila. „Převzala na sebe roli nejviditelnějšího člena královské rodiny,“ zmiňuje agentura AP.

Princezna Kate je mezi Brity aktuálně nejpopulárnější členkou královské rodiny:

Princ William s Catherine, princeznou z Walesu. Oba zůstávají nejoblíbenějšími členy královské rodiny. Ilustrační snímek
Princezna Kate je už nejoblíbenějším členem královské rodiny. Pomohly i dopisy

Kromě své manželky našel král Karel III. oporu i ve svém následníkovi, princi Williamovi. Odborníci na královskou rodinu ale poznamenávají, že zřejmě nejvíce upevnila vážná nemoc monarchův vztah s princeznou z Walesu Kate.

Ta se totiž rovněž léčí s rakovinou a společný boj s nemocí podle očekávání zřejmě ještě posílí postavení Catherine v králových očích a tím pádem její váhu v hierarchii královské rodiny - nehledě na to, že podle nového průzkumu je už nyní nejoblíbenější členkou takzvané Firmy.

Setkání v nemocnici

Prestižní londýnské Timesy nyní přinesly článek o tom, že král stál své oblíbené snaše po boku už ve chvíli, kdy v lednu podstoupila v London Clinic blíže neupřesněnou operaci břicha (o tom, že trpí rakovinou, tehdy nevěděla ani ona sama). Král ve stejnou dobu absolvoval ve stejné nemocnici zákrok kvůli zvětšené prostatě a rovněž až po něm se dozvěděl o své vážné diagnóze.

Podle zdrojů The Times šel král pozdravit Kate přímo z nemocničního lůžka, ještě v noční košili. A jeho návštěvou se jen potvrdilo, co se říká už dávno - že pokud má král v rodině nějakého oblíbence, je jím právě nynější princezna z Walesu. „Představa královy návštěvy u snachy je velmi dojemná, ale také zřetelně odhaluje, jak je po daných operacích následná diagnóza rakoviny ještě sblížila,“ konstatují Timesy.

Zdroj z okolí panovníka britským novinářům řekl, že Karel III. a Kate měli vždy blízký a vřelý vztah. „Mezi jejich veličenstvem a princem a princeznou z Walesu je velmi silný vztah. Jsou si velmi blízcí, v tuto chvíli ještě více,“ tvrdí vysoce postavený zdroj.

Rodina se o Karla III. obává kvůli jeho diagnóze i workoholismu:

Král Karel III. má rakovinu.
Rodina má o Karla III. kvůli rakovině strach. Camilla ho varovala už v minulosti

Naráží tím na fakt, že situace, kdy se musí vyrovnávat s rakovinou životního partnera, rovněž sblížila prince Williama s jeho nevlastní matkou královnou Camillou. „V uplynulých týdnech byli v pravidelném telefonickém kontaktu. Mnoho královských pozorovatelů také zaznamenalo skutečnou vřelost a náklonnost, když tento měsíc kráčeli bok po boku na bohoslužbě ke Dni Commonwealthu ve Westminsterském opatství,“ uvádí The Times.

Pevnější svazky, stabilnější monarchie?

Přestože se vztahy mezi čtveřicí mohou jevit jako čistě soukromá záležitost, vzhledem k tomu, že jde o současné a příští panovníky, a minulost už ukázala, jak jejich soukromí dokáže otřást stabilitou britské monarchie, je nynější vývoj velmi důležitý. „Nevyhnutelně se objevily otázky o stabilitě a budoucnosti monarchie, která se zdála být zajištěnou, když zemřela královna Alžběta II., ovšem nyní podléhá křehkosti lidského zdraví,“ zmiňují The Times.

Podle listu je v tomto kontextu podstatné, že se všichni čtyři přední členové královské rodiny vzájemně podporují a jejich vztahy jsou bližší než kdy dříve. Bezproblémové rodinné vztahy jsou v bouřlivých dnech pro britskou veřejnost pozitivní zprávou.

Zdroj: Youtube

Jak princ William, tak sám král například podpořili Kate v jejím odhodlání sdělit veřejnosti pravdu o jejím zdravotním stavu prostřednictvím videa, ne psaného prohlášení. „Kate měla s Karlem III. vždy dobrý vztah, ale tohle je ještě sblížilo. Král Kate zbožňuje a chová k ní vysoký respekt,“ řekl zdroj z okolí královské rodiny pro magazín Vanity Fair.

Panovníkova „zelená“ pro jeho snachu svěřit se lidem s tak důvěrnou informací o zdravotním stavu naznačila, že všichni vysoce postavení členové královské rodiny jsou nakloněni větší komunikační otevřenosti.