Příznivce princezny z Walesu Catherine ve středu zaskočila zpráva, že se zotavuje z operace břicha. Výkon byl podle prohlášení paláce plánovaný, princezna bude dva týdny ležet v nemocnici. Zástupci paláce podrobnosti o charakteru operace nezveřejnili a požádali britský tisk, aby se zdržel spekulací. Média ze Spojeného království se zatím prosby drží, ve čtvrtek ale přinesla informaci, že se Kate po operaci cítí dobře.

Informace o jejích zdravotních problémech přišla ve stejný den, kdy Buckinghamský palác zveřejnil, že do nemocnice příští týden půjde i král Karel III. Důvodem má být zvětšená prostata.

Zdroj: Youtube

Podle prohlášení paláce nejde o rakovinu. „Tento stav je u starších mužů běžný. Není jasné, jaký zákrok přesně král podstoupí, podle paláce ale jeho veřejná vystoupení budou na krátký čas odložena,“ uvedla britská stanice BBC

Tři měsíce bez Kate

Princezna Catherine se bude z následků zákroku zotavovat podle všeho minimálně čtvrt roku. „Na veřejnosti se neobjeví dříve než po Velikonocích. Z délky rekonvalescence a tónu oficiálního oznámení je zřejmé, že její stav je vážný, byť palác zdůraznil, že operace byla plánovaná a úspěšná,“ napsala BBC

Britská princezna Kate se v londýnské nemocnici zotavuje po blíže neupřesněné operaci břicha:

Kate Middleton
Britská princezna Kate musela na operaci. V nemocnici možná bude dva týdny

Spekulace o závažnosti princeznina stavu potvrzuje také to, že princ William na celou dobu, kdy bude jeho žena v nemocnici i krátce poté, co ji propustí, zrušil veřejná vystoupení. 

Princeznu operovali v soukromé nemocnici London Clinic, která se podle listu The Sun už v minulosti starala o členy královské rodiny (například prince Philipa) nebo hollywoodské hvězdy. „Klinika se specializuje na léčbu rakoviny, gynekologické potíže, urologii a ortopedii, a také na robotické operace,“ napsal The Sun. Nemocnici nyní střeží policisté.

Jak uvedly zdroje listu Daily Mail, u Kate nešlo o zdravotní problém, který by se rozvinul náhle. Dosud se ale nikdy neobjevila zmínka o tom, že by princezna trpěla nějakými dlouhodobými zdravotními problémy. „Princezna je naopak známá tím, že je fit a překypuje zdravím,“ napsala americká stanice CNN

Podle prohlášení paláce byla každopádně operace úspěšná. „Zdroje z jejího okolí uvedly, že se po zákroku cítí dobře,“ zmínila ve čtvrtek britská média, mimo jiné list The Independent

Pro Kate jsou na prvním místě její tři děti, snaží se jim dopřát normální dětství. Rodinnou fotku použili vévoda a vévodkyně z Cambridge jako vánoční přání.Pro Kate jsou na prvním místě její tři děti, snaží se jim dopřát normální dětství. Rodinnou fotku použili vévoda a vévodkyně z Cambridge jako vánoční přání.Zdroj: ČTK

Dlouhá hospitalizace

Brity překvapila délka Katiny hospitalizace. Experti oslovení britskými bulvárními listy ale řekli, že to nemusí znamenat nic vážného. „Po operacích břicha většina lidí zůstává v nemocnici od čtyř do sedmi dnů. V případě laparoskopických výkonů dva dny. Délka velmi záleží na druhu zákroku,“ prohlásila pro list Express lékařka Deborah Leeová. 

Manželka britského následníka trůnu naposledy okouzlila příznivce britské královské rodiny volbou tiáry, kterou vynesla na státní večeři:

Princezna Kate v korunce královny matky
Vzácný šperk královny matky. Princezna Kate vynesla zapomenutou korunku

Podobně se vyjádřila i lékařka Zoe Williamsová pro list The Sun. „Dva týdny v nemocnici jsou delší doba, než je běžné, ale princezna nežije normální život. Je příští královnou, takže lékaři budou velmi opatrní,“ zmínila.

Pro Brity je současná situace, kdy se kvůli zdravotním problémům nebudou na veřejnosti objevovat hned tři seniorní členové královské rodiny (Karel III., Kate a William), velmi neobvyklá.