Mezi aktéry roztáčejícími spirálu fám, pomluv a výstředních spekulací o princezně Kate, jedné z nejpopulárnějších osobností britské královské rodiny, našli britští experti i staré známé, informuje deník New York Times.

Zdroj: Youtube

Expert na digitální dezinformace z univerzity ve velšském Cardiffu Martin Innes pro list uvedl, že s kolegy zjistil, že pětačtyřicet účtů na sociálních médiích, které vysílaly pochybná tvrzení o princezně, patří k dezinformační síti s vazbami na Kreml. Ta již dříve šířila propagandu v ruském zájmu například o Ukrajině.

Tentokrát se skupina účtů pustila třeba do videa, které zachytilo Kate s Williamem před prodejnou ve Windsoru. Sdílely post ze sítě X, v němž někdo ve videu upravil tváře manželů, s provokativní otázkou o tom, zda má veřejnost uvěřit, že jsou na záznamu skutečně princ a princezna.

Princ William prožívá jedno z nejtěžších období:

Princ William s manželkou Kate v době, kdy ještě nemuseli řešit vážnou nemoc.
Těžší období ještě princ William nezažil. Mluví se o jeho předčasné korunovaci

Tím podle expertů přílévaly olej do ohně, neboť spekulace o stavu Kate v té době hýbaly světem, a video se mohlo stát jedním z důkazů, že jsou nepravdivé. „Podobné posty provokují emotivní reakce. Dokážou lidi oslovit, neboť celý příběh už byl tehdy zasazen do konspirační roviny. Cíl účtů byl stejný jako v předchozích případech: prohlubovat pocit chaosu ve společnosti a narušovat důvěru v instituce, v tomto případě v britskou královskou rodinu a zpravodajská média,“ řekl amerického listu Innes.

Zdroj: Youtube

Americký deník poukázal, že i když není zřejmé, kdo skupinu na šíření falešných zpráv o Kate najal, je známá dřívějším vedením kampaní podkopávajících důvěru v země a lidi, kteří jsou v nějakém sporu s Kremlem.

Podle listu je skupina účtů od roku 2017 spojená s ruskou vlivovou operací spočívající v tvorbě falešných zpravodajských webů. Odborníci na dezinformace ji proto přezdívají Doppelgänger (mezinárodně užívané označení pro falešného dvojníka).

Podobné skupiny účtů podle expertů často šíří jakýkoliv obsah, který jim přinese vliv a prospěch. „Ať už to dělají pro zisk nebo z politických důvodů, tento typ aktérů obvykle naskočí na cokoliv, co lidi zajímá a vyvolává kontroverze. Pokud je motivace politická, snaží se podkopat důvěru lidí v mediální prostředí,“ řekl ředitel Reuters institutu pro výzkum žurnalistiky na Oxfordské univerzitě Rasmus Kleis Nielsen.

Vzkazy vyjadřující podporu princezně Catherine přicházejí z celého světa:

Princ Wiliam a princezna Catherine. Ilustrační snímek
Kate podpořily v boji s rakovinou osobnosti. Opřely se i do internetových trollů

Britská vláda navíc pojala podezření, že online smršť kolem princezny z Walesu podporovaly s podobnými cíli i další nepřátelské země. Vedle Ruska má jít o Čínu a Írán. „Tyto země se dlouhodobě zaměřují na destabilizaci, ať už podkopávají legitimitu našich voleb, nebo ohrožují jiné instituce,“ řekl vládní zdroj britskému deníku Daily Telegraph.

Zdroj: Youtube

Rakovina v královské rodině

Catherine je jako manželka následníka trůnu prince Williama budoucí britskou královnou. Oba dlouhodobě patří k nejoblíbenějším členům královské rodiny. 42letá princezna se ovšem počátkem roku stáhla z veřejného života. Kensingtonský palác oznámil, že v lednu podstoupila vážnou operaci břicha, ze které se měla zotavovat do jara.

Tradičně zdrženlivá královská rodina poté dlouho žádné další oficiální informace neposkytla a zejména na sociálních sítích se začala šířit vlna fám a spekulací. Oficiální fotka princezny Kate s dětmi, kterou palác zveřejnil ke Dni matek, ji kvůli známkám dodatečných úprav jen zesílila.

Po týdnech spekulací o princeznině zdravotním stavu zazněl pravý důvod, proč se stáhla z veřejnosti:

Princezna z Walesu Catherine oznámila, že má rakovinu
Mám rakovinu, oznámila princezna Kate ve videu. Podstupuje chemoterapii

Minulý pátek většinu okolností dlouhého mlčení vysvětlila Catherine osobně. Zveřejnila video, v němž informovala, že na základě dodatečných testů po operaci jí lékaři zjistili koncem února rakovinu, ze které se nyní léčí. Dodala, že než zprávu zveřejnila, potřebovala čas jednak na pokračující rekonvalescenci, jednak na to, aby vše vysvětlila svým třem dětem.

Už počátkem února Buckinghamský palác oznámil, že lékaři zjistili rakovinu 75letému panovníkovi Karlu III. Král nyní rovněž podstupuje léčení, stáhl se z veřejného života, ale další povinnosti hlavy státu stále plní. Podle Daily Telegraphu zůstává pozitivně naladěný a pokud zdraví a postup léčby dovolí, chce se od léta vrátit i ke svým veřejným vystoupením.