Být vaší plukovnicí je pro mne velkou ctí a je mi velice líto, že vám letos nemohu zasalutovat. Prosím, předejte moji omluvu celému pluku, ale doufám, že vás všechny budu moci zase jednou zastupovat, a to brzy. Taková slova napsala princezna z Walesu Kate v nedávném dopise členům Irské gardy.

Tento pluk, jehož je čestnou plukovnicí, letos sehraje výraznou roli na tradiční vojenské přehlídce na počest narozenin britského krále Karla III.. Slavnost známá jako Trooping the Colour se odehraje v sobotu 15. června a letos to bude vůbec poprvé, kdy na ní bude Catherine chybět. Její dopis, a zejména zvolené slovo „brzy“ přesto velmi potěšily příznivce současné princezny z Walesu, kteří na základě něj soudí, že se s rakovinou bojující Kate už daří lépe.

Podle BBC Katin omluvný dopis vznikl před velkým nácvikem vojenské přehlídky z minulého týdne, na který by princezna jako čestný velitel za jiných okolností nepochybně dorazila. Pluk zveřejnil video se čtením dopisu na sociální síti X. „Členové Irské gardy byli hluboce dojati, když obdrželi dopis od naší plukovnice, Její královské Výsosti, princezny z Walesu,“ uvedli zástupci gardy v příspěvku k videu.

Že je Kate osobně při slavnosti neuvidí, je zřejmé z několik dní starého vyjádření Kensingtonského paláce pro list US Weekly, který se zajímal o aktuální zdravotní stav princezny. „Už jsme velmi jasně řekli, že nyní potřebuje prostor a soukromí k zotavení se. Do práce se vrátí, až jí dají zelenou její lékaři,“ uvedli zástupci paláce.

Kromě princezny Kate bude na slavnosti na počest narozenin Karla III. chybět rovněž jeho mladší syn Harry, který podobně jako loni nedostal pozvání. „Král Karel III. svou účast potvrdil, a to navzdory pokračující léčbě rakoviny, kterou trpí. Letos se přehlídky zúčastní v kočáře, v němž bude sedět s královnou,“ píše BBC. Loni král vedl vojáky na koni.

Loňská přehlídka Trooping the Colour. Její podstatou je vojenská přehlídka v ulicích centrálního Londýna, slavnost zakončuje přelet letounů RAF, přičemž členové královské rodiny jej sledují z balkonu Buckinghamského paláce:

| Video: Youtube

Velmi pravděpodobné je, že se po boku svého otce objeví princ William. „Palác ale zatím nekomentoval, zda se zjeví děti Williama a Kate, tedy princové George a Louis a princezna Charlotte,“ uvádí americká stanice ABC. V minulých letech děti poutaly pozornost na balkoně Buckinghamského paláce.

Splašení koně na přehlídce

Kromě členů britské královské rodiny se velké pozornosti na letošní přehlídce Trooping the Colour zřejmě dostane i několika koním. Ve vojenském průvodu totiž podle zjištění britských médií půjde i kůň, který byl ve skupině zvířat, jež se letos na jaře splašila při výcviku regimentu Household Cavalry a následně utíkala londýnskými ulicemi.

Tehdy se zranila zvířata i několik lidí. „Po odborném posouzení se kůň Tennyson, který nebyl těžce zraněn, zúčastní králova narozeninového průvodu, zatímco koně Trojan a Vanquish budou mít vedlejší role v rámci královy stráže, ale nebudou na přehlídce samotné. Vážněji zraněná zvířata Vida a Quaker mezitím budou pokračovat v zotavování na venkově,“ zjistil britský list The Independent.

| Video: Youtube

Po útěku zvířat se přitom opakovaně spekulovalo, zda jsou schopna zvládnout akci plnou ruchu a hluku, jakou Trooping the Colour bezpochyby je.