Britská i světová veřejnost řadu týdnů řešila princeznino zdraví, dvaačtyřicetiletou Kate totiž nikdo neviděl od Vánoc. Média spekulovala mimo jiné i o rakovině, tuto diagnózu však rodina původně vyvrátila. Teprve tento týden budoucí královnu lidé zahlédli při nákupech.

Smutnou zprávu Kate oznámila v pátek večer prostřednictvím videa na sociální síti X. Požádala v něm o „čas, prostor a soukromí“ během léčby s rakovinou, jejíž druh neupřesnila.

„Prožila jsem několik náročných měsíců. V lednu jsem v Londýně podstoupila operaci břicha. Tehdy se mělo za to, že nejde o rakovinu. Operace byla úspěšná, test po operaci však rakovinu odhalil. Nyní jsem v rané fázi chemoterapie,“ upřesnila.

„Byl to samozřejmě velký šok a já a moje rodina děláme vše pro to, abychom to zpracovali a zvládli. Jak si dovedete představit, chtělo to čas. Já jsem potřebovala čas, abych se zotavila po velké operaci a mohla začít s léčbou. Především jsme ale potřebovali čas k tomu, abychom vše přiměřeným způsobem vysvětlili Georgeovi, Charlotte a Louisovi a ujistili je, že budu v pořádku,“ řekla Kate s poukazem na své tři malé děti, které má s následníkem trůnu princem Williamem.

Princezna Catherine a její rodina řeší nepříjemnou situaci:

Princ William s Kate, princeznou z Walesu. Ilustrační snímek
Skandál kolem princezny Kate. Zaměstnanci nemocnice chtěli získat citlivé údaje

Aktuálně se princezna cítí dobře a velkou útěchou je jí právě manžel William, který podle jejích slov stojí po jejím boku. „Každým dnem sílím. Soustředím se na věci, které mi pomohou se léčit,“ dodala.

Princezna také poděkovala těm, kteří jí přejí pevné zdraví a posílají dojemné vzkazy.

Pro Kate jsou na prvním místě její tři děti, snaží se jim dopřát normální dětství. Rodinnou fotku použili vévoda a vévodkyně z Cambridge jako vánoční přání.Pro Kate jsou na prvním místě její tři děti, snaží se jim dopřát normální dětství. Rodinnou fotku použili vévoda a vévodkyně z Cambridge jako vánoční přáníZdroj: ČTK

Ke spekulacím o princeznině zdraví přispěl incident z minulého týdne, kdy přední světové agentury stáhly fotografii Kate s dětmi, kterou zveřejnil Kensingtonský palác, a to kvůli podezření, že s ní bylo manipulováno. Kate později na síti X uvedla, že snímek upravila, a omluvila se za způsobený zmatek.

S nespecifikovanou rakovinou se léčí také britský král Karel III. Buckinghamský palác to oznámil na počátku února nedlouho poté, co panovník absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě. Král se kvůli léčbě neúčastní veřejných akcí, ale některé své povinnosti spíše administrativní povahy nadále plní.

Král je na snachu hrdý

Buckinghamský palác v pátek uvedl, že král Karel III. a královna Camilla budou nadále celé rodině procházející obtížným obdobím poskytovat lásku a podporu. Král Karel je podle mluvčího paláce na Kate hrdý za odvahu, jak o věci mluvila, a byl „se svou milovanou snachou během uplynulých týdnů v nejtěsnějším kontaktu“.

Uzdravení a soukromí Kate v pátečním prohlášení popřáli také mladší bratr Williama princ Harry s manželkou Meghan. „Přejeme Kate a rodině zdraví a uzdravení a doufáme, že to dokážou v soukromí a klidu,“ uvedli v prohlášení vévoda a vévodkyně ze Sussexu, kteří žijí ve Spojených státech.

S rakovinou se léčí i britský král Karel III.: 

Král Karel III. se v den korunovace pozdravil s příznivci na procházce před Buckinghamským palácem v Londýně.
Britský král Karel III. má rakovinu, oznámil Buckinghamský palác

Také podle britského premiéra Rishiho Sunaka princezna z Walesu nyní potřebuje soukromí, aby se mohla soustředit na léčbu. Kate podle Sunaka prokázala nesmírnou statečnost a některá média k ní přistupovala nespravedlivě. Lídr opozičních labouristů Keir Starmer uvedl, že je „povzbuzen optimistickým tónem“ princezny a jejím „poselstvím víry a naděje“.

Také Bílý dům spolu se zbytkem Spojených států myslí na britskou princeznu Kate a přeje jí plné uzdravení. V pátek to vzkázala jeho mluvčí Karine Jean-Pierreová. „Tato zpráva nás nesmírně zarmoutila. Je hrozná,“ uvedla Jean-Pierreová, která vyzvala k „respektování soukromí“ princezny z Walesu a její rodiny. Představitelé Bílého domu se podle ní o diagnóze dozvěděli společně s celým světem, když Kate nyní rakovinu oznámila na videu.

Princezna Kate, původně Catherine Middletonová, se provdala za Williama v roce 2011. Svatba posílila oblibu britské královské rodiny na celém světe. Kate je nejstarší ze tří dětí. Middletonovi nemají aristokratický původ.