Desítky tisíc lidí zaplnily v pátek 18. března moskevský stadion Lužniki. Konala se tam obří propagandistická akce ruského prezidenta Vladimira Putina. Zatímco na Ruskem napadenou Ukrajinu dopadají bomby a umírají nevinní civilisté, šéf Kremlu na moskevské manifestaci opětovně mluvil o válečném konfliktu jako o speciální operaci na zastavení domnělé "genocidy" ruských obyvatel na Ukrajině. A zdůraznil, že se Rusku podaří splnit všechny vytyčené plány. „Víme, co je potřeba udělat, jak to udělat a za jakou cenu. A splníme naprosto všechny naše plány," prohlásil Putin.

Při projevu se ruský vůdce dočkal ovací davu. „Museli jsme dostat Krym a Sevastopol z ponižujícího postavení, ve kterém byly v cizím státu," řekl.

Vladimir Putin na fotografii z roku 2022.
Začala Putinova čistka? Ruská bezpečnost měla zadržet předního generála

Rusko podle něj postupovalo správně, když se postavilo proti ukrajinskému "neonacismu a krajnímu nacionalismu". „Právě zbavit lidi utrpení, genocidy je hlavní příčinou, hnacím motorem a cílem vojenské operace, kterou jsme začali v Donbasu a na Ukrajině. Právě v tom spočívá cíl," prohlásil Putin.

Shromáždění na stadionu Lužniki doplnila nejrůznější propagandistická hesla. „Pódium, na němž Putin vystoupil, bylo dekorováno slogany jako "Za svět bez nacismu" či "Za našeho prezidenta", a písmena Z, což je označení, které používají ruští vojáci na Ukrajině," shrnuje agentura Reuters.

Ruská propaganda v posledních týdnech nabírá na obrátkách. Podle západních expertů totiž postup Ruska na Ukrajině stagnuje. Lidé, kteří se v zemi ovládané Putinem zúčastní protiválečných demonstrací, jsou zatýkáni, děti ve škole se musí povinně učit o "nutnosti" ruské invaze na Ukrajinu, nezávislá média byla zakázána. „Jak uvedli na místě někteří státní zaměstnanci reportérovi BBC, účast na páteční manifestaci jim byla nařízena. Učitelé ve škole museli připravit vyučování o "Krymském jaru"," upozorňuje BBC.

Operace proti genocidě

Při svém projevu před shromážděným davem mávajícím ruskými vlajkami se Putin vyjádřil jak k výročí anexe Krymu, tak k současné ruské invazi. „Putin řekl, že operace na Ukrajině byla nutností, protože Spojené státy americké používaly zemi k ohrožování Ruska a to muselo před genocidou obránit rusky mluvící obyvatele Ukrajiny," shrnuje část projevu agentura Reuters. Představitelé Západu i Ukrajiny již dříve označili tato tvrzení za zcela nepravdivá.

Putin dále uvedl, že ruští vojáci na Ukrajině jsou ukázkou soudržnosti Ruska. „Bok po boku si vzájemně pomáhají, podporují se, a pokud je to nutné, ochraňují se vzájemně vlastními těly před kulkami. Takovou jednotu jsme neviděli už dlouhou dobu," vyjádřil se ruský prezident.

Arnold Schwarzenegger.
Nevěřte lžím, žádá Rusy v emotivním vzkazu Schwarzenegger. Video obletělo svět

Zatímco ukrajinská strana mluví o tom, že na Ukrajině se povedlo zabít či zajmout již 14 200 ruských okupantů (číslo nelze ověřit z jiného zdroje, americké ministerstvo obrany zatím odhaduje ruské ztráty na sedm tisíc vojáků), v Rusku je zakázáno oficiálně mluvit o počtech zabitých. Kreml zatím přiznal pouze jednotky obětí.

Přerušený Putin

Zřejmě nejvýraznější bylo Putinovo prohlášení o tom, že Rusku se podaří na Ukrajině dosáhnout všech vytyčených cílů. Pozornost ale vzbudilo nejen kvůli svému obsahu. Putinův projev totiž živě přenášela ruská státní televize, avšak v době, kdy mluvil o splnění plánů, nakrátko ruský prezident zmizel z obrazovky.

„Státní televize přerušila na krátkou chvíli záběry na Putina a ukázala přednatočené záběry zpěvu patriotických písní na stadionu, pak se ale šéf Kremlu objevil zpátky na obrazovce," popisuje agentura Reuters.

Ruská státní agentura RIA později citovala mluvčího kremlu Dmitrije Peskova, který uvedl, že za přerušením vysílání projevu stála technická chyba.

Nucená účast

Reportérům BBC se na manifestaci povedlo zachytit vyjádření mnohých účastníků akce. Lidé ale nechtěli uvést svá jména ani být foceni. Mnoho z nich bylo údajně k účasti na akci donuceno. „Jeden z účastníků, který pracuje v moskevském metru, uvedl, že on i další jeho kolegové byli k účasti přinuceni," píše BBC.

Vladimir Putin na fotografii z roku 2022.
Spekulace o zdraví Putina. Má poškozený mozek, tvrdí zpravodajské služby

Muž se pro stanici vyjádřil, že z manifestace odejde, jen co to bude možné. „Myslím, že většina lidí tady válku nepodporuje. Já ne," řekl muž.

Reportéři BBC dále upozornili, že mnozí ze studentů, kteří na stadionu byli, údajně nevěděli, že jdou na manifestaci na podporu bojů na Ukrajině. „Bylo jim řečeno, že místo přednášek půjdou na koncert," uvádí BBC.