"Úroveň radioaktivity je, řekl bych, normální," řekl Grossi podle agentury AFP novinářům na místě a doplnil, že situaci MAAE každý den sleduje.

Agentura AFP původně informovala, že Grossi uvedl, že je úroveň radioaktivity v Černobylu "abnormální". Později na twitteru uvedla, že došlo k chybě v přepisu a že šéf MAAE hovořil o "normální" úrovni. Agentura uvedla, že chyba vznikla záměnou anglického spojení "at normal" (na normální úrovni) a výrazu "abnormal" (abnormální).

Ruské síly v Doněcku
Vyrovnané síly? Není jisté, že Rusko dobude Donbas, míní britské ministerstvo

"Situace byla absolutně mimořádná a velice, velice nebezpečná," uvedl Grossi k obsazení zařízení ruskými vojsky. Hladina radioaktivity podle něj v některých chvílích od obsazení zařízení ruskými vojáky stoupala, například když Rusové na místo dopravovali těžkou techniku. Konkrétní hodnoty ale nijak nepřiblížil.

K elektrárně ho dnes doprovodil tým odborníků. Na místo donesli potřebné vybavení jako dozimetry a ochranné obleky a chystají se provést "radiologické a další kontroly", uvedla MAAE. Opraví také dálkové monitorovací systémy, které přenášejí data z elektrárny do vídeňského sídla agentury. Přenos se přerušil krátce po začátku války.

Návrat do normálu 

Areál Černobylské jaderné elektrárny, která se nachází něco málo přes 100 kilometrů severně od Kyjeva a nedaleko běloruských hranic, padl do rukou ruských vojáků v první den invaze, 24. února. Jednotky Moskvy se odtud stáhly 31. března.

Situace se od té doby postupně vrátila do normálního stavu, napsala agentura AFP s odkazem na denní hlášení MAAE, založené na informacích ukrajinských regulačních úřadů.

Grossi se na Ukrajinu vydal už na konci března. Při této příležitosti navštívil Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu a slíbil napadené zemi technickou pomoc. Ukrajina má jeden z největších programů pro jadernou energii v Evropě. V zemi funguje 15 jaderných reaktorů ve čtyřech jaderných elektrárnách. Speciální provoz platí v odstavené Černobylské jaderné elektrárně.