Prostranství, jehož nynější podoba pochází z roku 1820, mohou turisté sami procházet po zakoupení vstupenky za 16,50 libry (přibližně 500 korun). Možné to bude až do září.

"Bohužel jsme letos nemohli otevřít státní místnosti kvůli stávající situaci (kolem koronaviru), což bychom normálně patrně udělali, a proto je úžasné, že můžeme místo toho otevřít zahradu," řekla Sally Goodsirová ze správy královských paláců.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout záhony s trvalkami, včelí úly, platany, které vysadili královna Viktorie s princem Albertem, a prostřít si na pečlivě střiženém trávníku.

Rekonstrukce Buckinghamského paláce

Královna v zahradách hostívala třikrát do roka zahradní slavnosti, ale v posledních dvou letech byly tyto akce zrušeny kvůli koronavirové pandemii. Na letní měsíce nebylo možné ani otevřít pro veřejnost palácové komnaty, jak tomu pravidelně bývalo od roku 1993.

Pandemie zasáhla i finance panovnické rodiny, protože chybí obvyklé miliony liber z prodejů vstupenek. V současnosti přitom Buckinghamský palác prochází rekonstrukcí, která je naplánována na deset let a má přijít na 369 milionů liber.

Vyměněny mají být mimo jiné elektroinstalace a kotle a zmodernizovat je třeba i další zastaralou infrastrukturu. Během pandemie, kdy královna trávila většinu času na hradě Windsor poblíž Londýna, byly práce urychleny, napsala agentura Reuters.