Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel v sobotu ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. Jeho pohřeb se uskuteční ve čtvrtek. V čele katolické církve v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil s odkazem na své chatrné zdraví. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil.

Papež František, jakož i přátelé a další Benediktovi souputníci, se rozloučili se zesnulým již dříve v kapli kláštera Mater Ecclesiae, kde dosud tělo spočívalo, uvedla agentura DPA.

Zemřel emeritní papež Benedikt XVI. Na snímku z roku 2009 při návštěvě Prahy.
Ve Vatikánu zemřel emeritní papež Benedikt XVI. Bylo mu 95 let

V pondělí za úsvitu bylo tělo převezeno do svatopetrského dómu. Za vozidlem šel v průvodu Benediktův dlouholetý sekretář Georg Gänswein a několik služebnic z domácnosti emeritního papeže. V bazilice Benedikt spočívá na katafalku umístěném před hlavním kněžištěm. Po levé i pravé straně stojí člen švýcarské gardy, tradiční ozbrojené složky chránící papeže.

„Chtěl jsem Benediktovi vzdát hold, protože hrál klíčovou roli v mém životě a mém vzdělání. Dorazil jsem kolem půl osmé,“ řekl agentuře AP pětatřicetiletý Filippo Tuccio, který přijel nočním vlakem z Benátek. „Když jsem byl mladší, účastnil jsem se Světových dnů mládeže,“ dodal s odkazem na setkání organizované katolickou církví, na kterém se mladí pravidelně setkávali s hlavou katolické církve. Jak dodal, následně vystudoval teologii a papež Benedikt byl pro něj velmi důležitý. „Pro to, jaký jsem, pro můj způsob myšlení, pro mé hodnoty,“ doplnil.

Rozloučit se přišel i prezident 

Ještě předtím, než dorazila široká veřejnost, přišlo se s Benediktem rozloučit i několik vysoce postavených osobností, včetně italské premiérky Giorgiy Meloniové. Ta v minulosti několikrát vyjádřila svůj obdiv k Benediktovi. Do baziliky přišel i italský prezident Sergio Mattarella. Vatikán uvedl, že na pohřeb byly oficiálně pozvány jen delegace dvou zemí, Itálie a Benediktova rodného Německa. Souvisí to s tím, že emeritní papež již nebyl hlavou státu.

Papež František zdraví věřící po svém tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) na  Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, 25. prosince 2022
Papež František vyzval k ukončení války. Pomysleme zejména na děti, prohlásil

Možnost rozloučení se zesnulým bude mít veřejnost ještě v úterý a ve středu vždy od 07:00 do 19:00. Pohřeb je naplánován na čtvrtek 5. ledna 2023 v 09:30 na Svatopetrském náměstí. Povede ho Benediktův nástupce František, což bude ve dvoutisícileté historii katolické církve bezprecedentní událost.

Úřady přijaly v souvislosti s pohřbem zvláštní bezpečnostní opatření. Podle nedělního prohlášení římské prefektury bude stejně jako při pohřbu papeže Jana Pavla II. v roce 2005 či při následných volbách nové hlavy katolické církve nasazeno více než 1000 policistů. Vyšší má být také počet detektorů kovů při vstupu na Svatopetrské náměstí.