„Existuje tu možnost, že dobytí Bachmutu se stalo pro Rusko primárně symbolickým, politickým cílem,“ uvádí britské tajné služby. Podle nich by sice mohli Rusové z Bachmutu útočit na oblasti kolem měst Kramatorsk a Slovjansk, jejich ofenziva je ale „neúměrně nákladná vzhledem k možným ziskům“.

„Za poslední den ozbrojené síly Ukrajiny odrazily ruské útoky poblíž obcí Červonopopivka v Luhanské oblasti a Soledar, Opytne, Nevelske, Krasnohorivka a Marjinka v Doněcké oblasti,“ uvádí ve své ranní svodce ukrajinský generální štáb. Podle něj ruské jednotky dál ostřelují civilní infrastrukturu a soustředí se na ofenzivu směrem na města Bachmut a Avdijivka.

Jednání ministrů zahraničí NATO v Bukurešti, 29. listopadu 2022
Stoltenberg: Putin používá zimu jako zbraň. NATO bude Ukrajinu nadále podporovat

Podle zprávy analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) si Rusko snaží připravit podmínky pro vyjednávání o možné demilitarizaci Záporožské jaderné elektrárny, kterou jeho jednotky okupují. Podle ISW Moskva chce jednání podmínit tím, že Kyjev poskytne záruky nerušené přepravy ropy ropovodem Družba do Evropy.

„Rusko by však pravděpodobně takovou dohodu porušilo a z jejího nedodržení by obvinilo Ukrajinu,“ tvrdí američtí analytici.