Postup zaznamenala ukrajinská armáda na východě Ukrajiny, konkrétně u obce Krasnopolivka asi 12 kilometrů severovýchodně od Bachmutu, uvedli američtí analytici s odvoláním na informace proruských válečných blogerů. Ukrajinci tlačí také u Berchivky a Kliščijivky, obcí bezprostředně přiléhajících k Bachmutu.

Na na jihu Ukrajinci postoupili od začátku protiofenzivy před zhruba dvěma týdny místy až sedm kilometrů, přičemž osvobodili 113 kilometrů čtverečních včetně osmi obcí. ISW na základě snímků s rozpoznatelným místem pořízení potvrdil dobytí vesnice Pjatychatky v Záporožské oblasti, o němž předtím informovaly ukrajinské i ruské zdroje.

Ukrajinští námořníci stojí v sobotu 25. února 2023 na ulici před obytnou budovou, která byla těžce bombardována ruskými silami ve městě Vuhledar na Ukrajině. Ilustrační foto
Protiofenziva má úspěch. Ukrajina hlásí osvobození osmi obcí na jihu země

V oblasti původního průlomu jižně od obce Velyka Novosilka se zřejmě postup ukrajinských sil zastavil. Ruští vojenští komentátoři za poslední den hlásili několik ukrajinských útoků, které se na tomto úseku fronty podařilo Rusům odrazit.

ISW dále s odkazem na britské ministerstvo obrany uvádí, že Rusko zřejmě přesunulo velkou část uskupení sil původně rozmístěného při levém břehu řeky Dněpr do Záporožské oblasti a k Bachmutu, aby jím vyztužilo obranu před ukrajinským protiútokem.

Boje pokračují také okolo Avdijivky, kde podle ISW zaznamenali drobné územní zisky jak Ukrajinci, tak Rusové.

Útoky na Kyjev a Lvov

Agentura Reuters noční útoky označila za rozsáhlé a s odvoláním na ukrajinskou armádu napsala, že se podařilo sestřelit 28 ze 30 dronů Šáhed íránské výroby, které Rusko vyslalo. Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko napsal, že jen u ukrajinské metropole bylo zničeno kolem 20 „cílů nepřítele“.

Podle agentury Ukrinform šlo o druhý útok íránských bezpilotních letounů na Kyjev od začátku června. Nálet trval více než tři hodiny.

Dopady protržení Kachovské přehrady v Nové Kachovce
Pohled jako po apokalypse: Voda z Kachovské přehrady vzala s sebou celé domy

Výbuchy zněly také ve Lvově, který se vzhledem ke své poloze zhruba 70 kilometrů od hranic Polska terčem ruských útoků stává výrazně méně často než ukrajinské hlavní město. „Můžete to všechno slyšet velmi dobře sami. Ve Lvově a v regionu dochází k výbuchům. Zůstaňte v krytu, nebo alespoň na chodbě. Je to důležité!“ citovala ruskojazyčná verze BBC výzvu zdejšího starosty Andrije Sadovyje.

Místní vojenské úřady uvedly, že úder zasáhl „kritickou infrastrukturu“ ve městě a způsobil požár.

Výbuchy byly hlášeny i ze Záporožské oblasti, na kterou Rusko podle ukrajinské armády zaútočilo sedmi raketami, které cílily na telekomunikační infrastrukturu a zemědělské objekty.