„Pět letadel bylo vyřazeno z provozu. Začaly práce na obnově přistávací dráhy,“ napsalo vedení Chmelnycké oblasti na platformě Telegram. „V současné době pokračuje likvidace požárů ve skladech pohonných hmot a maziv a ve skladech vojenského materiálu,“ dodala oblastní správa.

Podrobnosti nesdělila, nicméně před válkou se v regionu nacházelo velké vojenské letiště, uvedla agentura Reuters. Ta rovněž upozornila, že ukrajinští představitelé často nepřiznávají zásahy vojenských cílů.

Budova v Kyjevě poničená ruským dronovým útokem v noci na 28. května 2023
Rusové v noci zaútočili na Kyjev desítkami dronů. Jeden člověk zahynul

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov později podle agentury TASS uvedl, že ruská armáda podnikla útoky „vysoce přesnými zbraněmi dlouhého doletu“ na letiště protivníka. „Cíle úderu bylo dosaženo. Všechny určené objekty byly zničeny. V důsledku úderu byla zasažena velitelská stanoviště, radarová stanoviště a také letecká technika, sklady se zbraněmi a municí ukrajinských ozbrojených sil,“ řekl Konašenkov.

Rusko v noci na pondělí podniklo další vlnu vzdušných úderů na Ukrajinu, která se už rok a čtvrt brání ruské vojenské agresi. Invazní síly se zaměřily na vojenské objekty a zařízení kriticky důležité infrastruktury, napsala agentura Unian s odvoláním na velení ukrajinských vzdušných sil. Na celém území Ukrajiny část noci platil letecký poplach.

Desítky dronů zlikvidovány

Protivzdušná obrana podle ukrajinského letectva zničila 29 z 35 dronů a 37 ze 40 raket, které ruská armáda proti ukrajinskému území v noci vypálila. Podle velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného Rusové útočili 40 střelami s plochou dráhou letu typu Ch-101 a Ch-555, které odpálili z letadel v Kaspickém moři. Ze severu a jihu pak podle něj na Ukrajinu vyslali 35 dronů íránské výroby Šáhed, které útočí stylem kamikadze.

Boje u ukrajinského Bachmutu pokračují.
Ukrajinci a Rusové si u Bachmutu mění role. Dočasně

Na Kyjev podle místní správy Rusko zaútočilo v noci více než 40 drony a raketami, které se ale podařilo sestřelit.

„Pro metropoli to byla další těžká noc,“ napsal na telegramu starosta Vitalij Kličko. Nikdo podle něj neutrpěl zranění. Dopoledne se Kyjevem rozezněly sirény varující před rizikem vzdušných útoků znovu a z města byly hlášeny exploze. Ukrajinská protivzdušná obrana ale podle předběžných informací zničila všechny ruské střely mířící na město, uvedla následně kyjevská správa. Média informují o dopadech trosek raket a o jednom zraněném.

Následky útoků pocítili i jinde 

Následky nočních ruských útoků pocítili obyvatelé i jiných regionů. Například šéf správy Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj uvedl, že jedna z ruských raket doletěla až do tohoto regionu na západě země. Protiletecká obrana ji sestřelila. Trosky v Zoločivském okrese východně od Lvova dopadly na dřevěnou hospodářskou budovu, která podle něj shořela, stejně jako jeden traktor. Nikdo nebyl zraněn.

Dronem zničená budova v Kyjevě, 28. května 2023.Dronem zničená budova v Kyjevě, 28. května 2023Zdroj: Profimedia/AP Photo/Vasilisa Stepanenko

Mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková podle portálu Ukrajinska pravda informovala, že Rusko drony íránské výroby vyslalo i nad jižní ukrajinské regiony - Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblast. Některé z nich protiletecká obrana zneškodnila. V Oděse v přístavu ale kvůli troskám sestřeleného dronu vznikl požár, na místo vyjeli hasiči.

Snímek, který zveřejnilo ruské ministerstvo obrany, údajně zachycuje zničenou techniku americké výroby, kterou ruští legionáři bojující na straně Ukrajiny použili v Belgorodské oblasti
Kyjev má problém. Při útoku na Rusko dobrovolníci použili americkou techniku

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu mezitím s odvoláním na regionálního šéfa Serhije Lysaka informovala o jedné zabité ženě a devíti zraněných při ostřelování ukrajinské Dněpropetrovské oblasti.

V Charkovské oblasti utrpělo zranění kvůli raketovém útoku v obci Kyvšarivka několik lidí, mezi nimi tři seniorky, těhotná žena a děti, sdělil regionální šéf Oleh Syněhubov.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu obvykle nelze v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.