"Rusko něco říká. A pak je tu to, co dělá. A my jsme nebyli svědky žádného stahování jeho sil," řekl Blinken v televizi MSNBC. "Nadále pozorujeme pohyb jednotek k hranici (s Ukrajinou), nikoliv pryč od hranice," dodal.

"Stále pozorujeme síly, zejména jednotky stojící v popředí jakékoliv obnovené agrese vůči Ukrajině, jak jsou nadále na hranici, shromažďují se na hranici," řekl pak televizi ABC s tím, že rozhodnutí zmírnit napětí v regionu leží zcela na ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi.

"Prezident Putin si vytvořil podmínky pro to, aby mohl jednat jen s malým varováním," řekl Blinken. "Může zmáčknout spoušť, může ji zmáčknout dnes. Může ji zmáčknout zítra. Může ji zmáčknout příští týden. Pokud chce obnovit agresi vůči Ukrajině, ty jednotky tam má," dodal americký ministr zahraničí.

Vojáci na rusko-ukrajinské hranici
Stažení ruských sil od hranic? Zatím o něm jen slyšíme, prohlásil Zelenskyj

Americký prezident Joe Biden již v úterý po prvním oznámení o stahování prohlásil, že se reálný ústup zatím nepodařilo potvrdit. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že se do svých posádek stahují jednotky Západního a Jižního vojenského okruhu, což jsou okruhy sousedící s Ukrajinou.

Odchod ruských vojsk od svých hranic nezaznamenala ani Ukrajina, řekl dnes tamní prezident Volodymyr Zelenskyj. "Abych byl upřímný, reagujeme na realitu, ale zatím žádné ruské stažení nevidíme. Zatím jsme o něm jen slyšeli," poznamenal.

Moskva soustředí již řadu týdnů u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků a západní země varují před nebezpečím toho, že do sousední země podnikne invazi. Američtí činitelé v posledních dnech opakovaně upozorňovali, že by útok mohl přijít v podstatě kdykoliv. Západ i Rusko nicméně stále připouští, že krize je řešitelná diplomatickou cestou.

"Jsme připraveni na diplomacii," řekl dnes Blinken. "Jsme připraveni i na agresi, (jsme) připraveni tak či tak," dodal.