Povinná vojenská služba se podle nových pravidel, která vstoupila v platnost 1. ledna, týká občanů ve věku 18 až 30 let, napsala ruská státní agentura TASS. Ruský parlament loni odhlasoval zvýšení horní věkové hranice pro povolání do armády z 27 na 30 let.

V Rusku se branci k povinné vojenské službě povolávají dvakrát ročně - v jarním a podzimním termínu. Loni na podzim Moskva povolala 130 tisíc branců, na jaře 147 tisíc lidí.

Všichni muži v Rusku musí absolvovat roční vojenskou službu nebo ekvivalentní výcvik během vyššího vzdělávání, připomněla agentura Reuters a dodala, že povinná vojenská služba je v zemi dlouhodobě citlivou záležitostí a mnoho mužů se jí snaží vyhnout.

Ruská agrese proti Ukrajině otevřela diskusi o tom, zda je naše země připravena na případnou válku:

Cvičení Safeguard 2023. Ilustrační snímek
Má Česko znovu zavést povinnou vojnu? Přinášíme argumenty pro i proti

Rusko před více než dvěma roky zahájilo invazi na Ukrajinu. Generální štáb ruské armády slíbil, že branci do bojů na Ukrajinu vysláni nebudou.

Vojáci základní služby podle Reuters nemohou být legálně nasazení do bojů mimo Rusko a roce 2022 byli vyňati z tehdejší mobilizace, jejímž cílem bylo doplnit řady vojáků bojujících v sousední zemi. Byť někteří branci byli posláni na frontu omylem, píše Reuters.