„Ruské síly (v pondělí) 3. dubna dále postoupily… (téhož dne) byly zveřejněny záběry z dronu, na nichž jsou vidět vlajky Wagnerovy skupiny a ruské vlajky vztyčené nad troskami zničené správní budovy,“ píše ISW. „Několik ruských vojenských blogerů navíc šířilo snímek bojovníka Wagnerovy (skupiny) stojícího před správní budovou Bachmutu před jejím zničením,“ uvádí dále institut.

Ruští vojenští blogeři v neděli a v pondělí tvrdili, že Wagnerova skupina pokračuje v upevňování kontroly nad ulicemi a městskými oblastmi poblíž centra Bachmutu a že těžké boje pokračují jihozápadně od tohoto města, dodává institut. Ruští žoldnéři podle analytiků ISW budou pravděpodobně pokračovat v pokusech o upevnění kontroly nad centrálním Bachmutem a pokusí se zřejmě postoupit na západ přes hustě zastavěné oblasti směrem k obci Chromove.

Pohled na ukrajinské město Bachmut během bojů s ruskými jednotkami, 26. března 2023
Dobyli jsme Bachmut, tvrdí Prigožin. Ukrajinské velení jeho slova odmítlo

Ukrajinští vojenští představitelé v pondělí tvrzení ruské strany o formálním dobytí Bachmutu popřeli. Ve svém úterním hlášení ukrajinský generální štáb uvádí, že obránci napadené země za uplynulý den odrazili 69 útoků, přičemž stále soustředí své hlavní úsilí na vedení útoků ve směrech na města Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku - o tato města nadále zuří nejprudší boje.

Krvavé boje 

„Nepřítel se pokouší plně ovládnout město Bachmut a pokračuje v útocích na něj. Neúspěšně prováděl útočné akce u obcí Orichovo-Vasylivka a Ivanivske. Za poslední den odrazily ukrajinské obranné síly na tomto úseku fronty 32 nepřátelských útoků,“ tvrdí dále ukrajinský generální štáb. Zatímco obec Orichovo-Vasylivka se nachází několik kilometrů severozápadně od Bachmutu, Ivanivske leží jihozápadně.

Vlajky členských zemí NATO a znak organizace před sídlem v Bruselu. Ilustrační snímek
Rusku navzdory. Finsko se v úterý stane 31. členem NATO, potvrdil Stoltenberg

Ruské invazní jednotky se Bachmut snaží dobýt dlouhé měsíce ve svém úsilí o obsazení celé Doněcké oblasti, která je součástí východního průmyslového srdce Ukrajiny - Donbasu. Boje o toto město jsou jedny z nejkrvavějších současného konfliktu, který rozpoutalo Rusko loni v únoru, přičemž těžké ztráty jsou hlášeny na obou stranách a město samotné je podle agentury Reuters do velké míry zničeno.

Tvrzení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.