Lukašenko uvedl, že ho ruský prezident Vladimir Putin informoval, že podepsal výnos týkající se rozmístění nestrategických jaderných zbraní. Dodal, že Putin přijal rozhodnutí v návaznosti na tom, na čem se spolu dohodli ústně. „Měli jsme připravit sklady a tak dále. To jsme udělali, takže přemisťování jaderné munice už začalo,“ uvedl také Lukašenko.

Ruský prezident Vladimír Putin, 20. března 2023
Dohoda uzavřena. Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně, uvedl Putin

Na doplňující otázku, zda tyto zbraně už v Bělorusku jsou, odpověděl: „Je to možné. Přijedu a uvidím“. Podle agentury Belta také řekl, že Bělorusko garantuje jejich bezpečnost.

Rusko až dosud jaderné zbraně mělo jen na svém území či na svých plavidlech a letounech. Šojgu při čtvrteční schůzce se svým běloruským protějškem řekl, že Rusko jaderné zbraně Bělorusku nepředá, ale ponechá si nad nimi kontrolu.

USA souhlas Běloruska odsoudily 

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller řekl, že Washington „ostře odsoudil“ souhlas Běloruska s tím, aby Rusko na jeho území rozmístilo nestrategické jaderné zbraně. USA nicméně nevidí důvod k úpravám své vlastní jaderné doktríny. Uvedl také, že podle Spojených států nic nenasvědčuje tomu, že se Rusko chystá jadernou zbraň použít.

Taktické jaderné zbraně s menší výbušnou silou jsou určené pro využití na bojišti a nejsou tak ničivé jako strategické jaderné zbraně.

Prezident USA Joe Biden v Rooseveltově pokoji ve Washingtonu 30. září 2022
Biden varoval před jadernou apokalypsou. Putin o zbraních nežertuje, myslí si

Bělorusko je nejbližším spojencem Ruska, které už 15 měsíců vede válku proti Ukrajině. Své vojáky do bojů sice Minsk nevyslal, ale poskytl Rusku k útoku své území. V počáteční fázi invaze odtud ruská vojska vedla ofenzivu na Kyjev.