Moskva u hranic s Ukrajinou shromáždila desetitisíce vojáků a Západ podezírá Rusko, že se chystá na území svého souseda vpadnout. To ovšem Moskva popírá. Rusko už v roce 2014 anektovalo ukrajinský Krym a podporuje separatisty na východě Ukrajiny.

"V posledních dnech jsme byli svědky významného přesunu ruských vojenských sil do Běloruska. Jedná se o největší nasazení ruských vojsk (v Bělorusku) od dob studené války," řekl Stoltenberg novinářům v bruselském sídle NATO.

Ukrajinský New York
Ukrajinský New York Rusům na dostřel. Na válku tu jsou zvyklí

Podle něj ruský vojenský kontingent v Bělorusku čítá asi 30 tisíce vojáků, mezi nimi jsou i příslušníci speciálních jednotek. Na území svého západního souseda přesunulo Rusko také stíhačky, mobilní raketový systém Iskander či systém protivzdušné obrany S-400.

"Hovoříme tedy o široké škále moderního vojenského potenciálu. To vše se spojí s každoročním cvičením ruských jaderných sil, které by se mělo uskutečnit tento měsíc," uvedl Stoltenberg s tím, že Moskva by měla situaci "deeskalovat". Zopakoval také dřívější varování Západu, že "jakákoliv další ruská agrese by měla vážné dopady a vysokou cenu".

NATO nemá v úmyslu vyslat na Ukrajinu vojáky v případě ruské invaze. Začalo ale posilovat obranu okolních členských států, zejména pobaltských zemí a Polska. Plánuje také posílit obranu svého jihovýchodního křídla, konkrétně Bulharska a Rumunska.

Biden mluvil s Macronem

Kvůli shromažďování ruských vojáků u hranic s Ukrajinou americký prezident Joe Biden ve středu večer washingtonského času telefonicky mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům o tom informoval na svých internetových stránkách. Prezidenti znovu potvrdili svoji podporu suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny. Macron dnes hovořil také s polským prezidentem Andrzejem Dudou a chystá telefonáty s protějšky z Ruska a Ukrajiny. Chystá se také osobní setkání vrcholných představitelů Francie, Německa a Polska. Podle německého deníku Süddeutsche Zeitung se uskuteční v Berlíně příští úterý.

Americký prezident Joe Biden
Napětí na Ukrajině: Biden schválil vyslání dalších vojáků do východní Evropy

Biden s Macronem také jednali o další koordinaci jak diplomatických kroků, tak příprav na uvalení rychlých a těžkých ekonomických postihů vůči Rusku, pokud by podniklo další invazi na Ukrajinu. Domluvili se, že spolu a s partnery v NATO a Evropské unii budou nadále v úzkém kontaktu.

Zdroj: DeníkMoskva u hranic s Ukrajinou v poslední době shromáždila desetitisíce vojáků a Západ Rusko podezírá, že se chystá na území svého souseda vpadnout. To ovšem Moskva popírá. Rusko už v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podporuje separatisty na východě Ukrajiny.

Kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu se mají brzy sejít Macron, německý kancléř Olaf Scholz a polský prezident Duda. Chystané setkání takzvaného výmarského trojúhelníku dnes oznámil Elysejský palác s tím, že plánování má na starosti Německo. Německý deník Süddeutsche Zeutung odpoledne napsal, že Scholz přijme oba prezidenty příští úterý v Berlíně.

Německo i Francie už roky vystupují v ukrajinském konfliktu v roli prostředníka. Macron v uplynulých dnech hovořil už dvakrát se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, dnes si už volal s Dudou a další telefonáty s Putinem a také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským má naplánovány na dnešní večer. Scholz má brzy zavítat do Moskvy, aby zde o napjaté situaci kolem Ukrajiny jednal s Putinem.


Podle Süddeutsche Zeutung se schůzka Scholz-Putin očekává 15. února v Moskvě. Německý kancléř už v neděli odcestuje do USA, kde se setká s Bidenem. Také v Bíém domě by měla být rusko-ukrajinská krize ústředním tématem.