Podle stejného zdroje byl českému velvyslanci vysloven "důrazný protest v souvislosti s další protiruskou provokací české strany". "Tento další nepřátelský krok, který posiluje linii záměrně sledovanou českými úřady s cílem zničit bilaterální vztahy, nezůstane bez odezvy," sdělilo ministerstvo.

Moskva. Ilustrační snímek
Ambasáda v Moskvě čelí provokacím. Česko proti postupu Ruska protestovalo

České ministerstvo zahraničí minulý týden oznámilo, že jeden diplomatický pracovník ruského velvyslanectví v Praze byl prohlášen za nežádoucí osobu; na opuštění republiky dostal 72 hodin.

Podle Deníku N a týdeníku Respekt resort za nežádoucího označil zástupce velvyslance Feodosije Vladyševského, který má podle českých bezpečnostních složek kontakty na ruské tajné služby a škodí vzájemným vztahům.

Negativní důsledky

Moskvu podle dnešní zprávy TASS rovněž popudilo, že české ministerstvo zahraničí v pátek v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu vyzvalo ruské diplomaty, aby nesloužili ruskému režimu. Rusko to podle sdělení ministerstva zahraničí v Moskvě považuje "za porušení všech myslitelných pravidel a zvyklostí mezinárodní komunikace" a za krok "hraničící se zasahováním do vnitřních záležitostí".

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková
Německo a Francie vyhostí desítky ruských diplomatů. Jde o agenty, tvrdí Berlín

"Tím, že dnes tak horlivě ničí všechny vazby s Ruskem, si oficiální Praha musí být vědoma, že svým jednáním vytváří dlouhodobé negativní důsledky pro naše vztahy," citovala agentura TASS stanovisko ruského ministerstva zahraničí.