„Zahajte stahování vojsk a přijměte veškerá opatření k zajištění bezpečné přepravy vojáků, zbraní i techniky za řeku Dněpr,“ řekl Šojgu veliteli ruských invazních sil na Ukrajině Sergeji Surovikinovi poté, co si od něj vyslechl hlášení. „Ochráníme to nejdůležitější - životy našich vojáků a celkově bojeschopnost našich vojsk, která není perspektivní držet v omezeném prostoru na pravém břehu,“ sdělil v hlášení Surovikin. Ministra ujistil, že ruská vojska zaujmou „v nejbližší době“ obranné pozice na levém břehu řeky.

Ruský voják střeží vodní kanál v jihoukrajinském Chersonu 20. května 2022
Rusové přišli o výraznou tvář. Zástupce šéfa okupační správy v Chersonu zahynul

Kyjev na dnešní zprávy o Šojguově rozkazu zareagoval skepticky.

„Dokud nad Chersonem nebude vlát ukrajinská vlajka, nemá smysl o ruském ústupu mluvit,“ řekl Reuters představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Podoljak. „Ukrajina nepřikládá ruským prohlášením význam. Je třeba odlišovat vyjádření od činů,“ dodal. Na twitteru napsal, že ukrajinské síly dál pokračují v osvobozování území a vycházejí přitom z informací rozvědek, a nikoli z výroků v médiích.

Nad stahováním Rusů z Chersonu vyjádřil pochyby také šéf správy sousední Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. „Když Rusové něco říkají, tak to znamená, že udělají opak,“ napsal na sociální síti Telegram.

Přesun ruské armády z pravého břehu Dněpru na levý v Chersonské oblasti trvá již několik týdnů. Ruská okupační správa kromě toho od října organizuje evakuaci civilistů v regionu.

Ruští vojáci v ulicích Chersonu údajně brzy budou jen minulostí. Podle Ukrajiny ale může jít o past.
ANALÝZA: Ukrajinci se blíží. Nad Chersonem přestala vlát ruská vlajka

Už minulý týden zástupce ruských okupačních úřadů v regionu Kirill Stremousov uvedl, že ruská vojska se patrně budou stahovat ze západního břehu Dněpru, ukrajinští představitelé ale varovali, že tvrzení Rusů o stahování může být součástí jejich taktiky a může se jednat o past. Stremousov dnes podle ruské správy zahynul při dopravní nehodě.

Zničení mostů přes Dněpr 

Ruští vojáci zničili na pravém břehu Dněpru několik mostů, aby zpomalili postup ukrajinských sil, uvedl dnes poradce šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň.

Ruská média dnes informovala o prudkých bojích u Snihurivky, která je významným opevněným bodem bránícím ukrajinskému postupu na Cherson. Protiofenzivu ve snaze vytlačit Rusy z pravého břehu Dněpru a osvobodit samotný Cherson ukrajinská armáda vede od srpna.