„Na chersonském směru dnes v pět hodin ráno moskevského času (03:00 SEČ) skončila přeprava ruských jednotek na levý břeh řeky Dněpr. Ani jediný kus vojenské techniky a výzbroje jsme nenechali na pravém břehu,“ prohlásil mluvčí ministerstva, generál Igor Konašenkov. „Jednotky zaujaly dříve připravené obranné pozice,“ dodal.

Ve válečných podmínkách nelze tvrzení znepřátelených stran ověřit z nezávislých zdrojů.

Antonivskyj most v červenci 2022. Ilustrační snímek
U Chersonu se zřítil strategický most. Již dříve ho poničilo ostřelování

Konašenkov podle agentury Interfax také tvrdil, že postup ukrajinských sil na různých úsecích fronty během posledních 48 hodin nepřesáhl deset kilometrů.

„Palba ruského dělostřelectva, útoky letectva a minová pole zastavila postup ukrajinských jednotek ve vzdálenosti 30 až 40 kilometrů od místa, kde se ruská vojska přepravovala přes Dněpr,“ prohlásil ruský generál podle TASS.

Ukrajinská vojska podle ukrajinského velení pokračují v postupu v Chersonské a také Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny.

Ukrajinská armáda v létě zahájila protiofenzivu na jihu země v oblastech, které Rusové při jarní invazi dobyli a okupovali. Ruské ministerstvo obrany tento týden nařídilo stažení vojáků z pravého břehu řeky Dněpr a mimo jiné i z Chersonu, jednoho z největších měst dobytých od začátku invaze.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při setkání s generálem Sergejem Surovikinem 9. listopadu 2022
Ruský ústup? Šojgu nařídil stažení vojsk z pravého břehu Dněpru

Ukrajina podobně jako v jiných případech o své současné ofenzivě mlčí a i v posledním hlášení jižního operačního velení jsou o útočných operacích pouze náznaky, píše ruskojazyčný server BBC. „Obranné síly dál posouvají frontovou linii blíže k levému břehu, vojáci protivníka se narychlo naloďují na plavidla, která se zdají být schopná přepravy, a snaží se utéct,“ píše jižní velení.

Na dostřel dělostřelectva 

Novinář Jurij Butusov, který sleduje situaci na frontě, na telegramu uvedl, že město Cherson už je v dostřelu ukrajinského dělostřelectva. „V okolí přívozů, kde se soustředí ruské konvoje, se střílí,“ napsal Butusov. O střelbě v místech, kde se ruští vojáci snaží dostat přes řeku, informovaly dříve i různé prokremelské i ukrajinské kanály na telegramu, píše ruskojazyčný server BBC, tyto informace ale oficiálně ani jedna z bojujících stran nepotvrdila.

Ruský voják střeží vodní kanál v jihoukrajinském Chersonu 20. května 2022
Rusové přišli o výraznou tvář. Zástupce šéfa okupační správy v Chersonu zahynul

Ukrajinské průzkumné jednotky jsou podle Butusova v některých případech už jen 18 kilometrů od Chersonu, postup ukrajinských jednotek nicméně zdržují minová pole nastražená ruskými vojáky. To ale znemožňuje i ruským jednotkám obrátit se a zaútočit na Ukrajince. „Osvobození Chersonu je záležitostí blízké budoucnosti,“ napsal novinář.