Bezpečnostní složky politiky na úterním jednání informovaly o aktuální bezpečnostní situaci a nastínily možné prognózy vývoje událostí.

"Ukrajinská rozvědka má informace, že se Rusko neplánuje zastavit v Donbasu, a chce pokračovat ve vojenské eskalaci. V první řadě se v rizikové zóně nacházejí Charkov, Cherson a Kyjev," cituje zástupce rozvědky Ukrajinska pravda s odkazem na druhé největší město země nacházející se u ruských hranic, důležitý černomořský přístav Cherson a metropoli.

Podle novinářů na schůzce údajně zazněla také slova o možném zhoršení bezpečnostní situace v Donbasu v následujících dvou dnech, poznamenala agentura Unian.

Zdroj: DeníkPolitičtí představitelé Ukrajiny se podle médií na jednání zabývali mimo jiné možností zavedení výjimečného stavu v regionech sousedících s Ruskem kvůli hrozbě ruské vojenské agrese. Nakonec rozhodnutí odložili na další dny s ohledem na vývoj událostí.

Zelenskyj už dříve odmítl v zemi zavést stanné právo s tím, že k němu přistoupí, pokud by vypukla plnohodnotná válka s Ruskem. Zároveň oznámil, že povolá část vojáků v záloze na mimořádné cvičení, všeobecnou mobilizaci zatím vyloučil.

Satelitní snímky

Satelitní snímky za posledních 24 hodin ukázaly nové nasazení vojáků a vybavení v západním Rusku a Bělorusku nedaleko ukrajinských hranic. S odvoláním na společnost Maxar Technologies o tom informovala agentura Reuters.

Na fotografiích je v jižním Bělorusku nedaleko hranic s Ukrajinou vidět více než stovka armádních vozidel a desítky vojenských stanů. U vojenské posádky v západním Rusku u ukrajinských hranic přibyla nová polní nemocnice, uvádí Maxar Technologies. Společnost ve stejném regionu zaznamenala i přepravní vozidla pro těžkou techniku a zbraně, včetně tanků, a nasazení nových jednotek.

Krize na ukrajinsko-ruské hranici - Ilustrační foto
Evropská Unie přijala sankce vůči Rusku. Nesáhla ale zatím pro ty nejtvrdší

Agentura Reuters poznamenává, že se jí satelitní fotografie poskytnuté firmou, která aktivity ruské armády monitoruje už několik týdnů, nepodařilo nezávisle ověřit.

Horní komora ruského parlamentu v úterý posvětila šéfovi Kremlu Vladimirovi Putinovi nasazení ruských vojsk v zahraničí. Učinila tak poté, co ruský prezident v pondělí uznal nezávislost dvou separatistických republik na východě Ukrajiny a pak tam nařídil vyslat ruské jednotky v rámci "mírové mise". Západ kvůli agresivnímu postupu Moskvy uvalil na Rusko nové sankce.