Ani pro sousedy ovšem nepředstavuje toto území nic příjemného. Z této asi poloviny předválečného Východního Pruska si udělalo Rusko, jemuž zcela nelogicky enkláva při rozpadu Sovětského svazu připadla, velkou vojenskou základnu. Soustředilo zde silné jednotky s raketami schopnými nést jaderné hlavice. Kaliningrad je pro Rusko dnes především „nepotopitelnou letadlovou lodí“ daleko na Západ od mateřského Ruska.

Teď se v souvislosti s agresí Ruska proti Ukrajině objevily úvahy, zda přes tuto Achillovu patu na Kreml nezatlačit. Bývalý náčelník pozemních sil polské armády generál Waldemar Skrzypczak se v polském deníku Super Express vyjádřil, že Kaliningradská oblast nebyla historicky nikdy ruská a historicky patřila Prusku.

Žena kráčí ulicí města Buča lemovanou zničenými ruskými tanky.
Použij ochranu. Ruska měla dát svému muži svolení ke znásilňování na Ukrajině

Podle generála je proto „od roku 1945 pod ruskou (sovětskou) vojenskou okupací a mělo by připadnout Polsku, tak jako další bývalé části Německa. „Měli bychom nyní o tuto oblast zažádat. Je to součást polského území, které Rusko okupuje,“ uvedl generál.

„Důsledkem této války, až Putina porazíme, by mělo být to, že Rusy vypráskáme z Kaliningradu,“ navrhl také bývalý český velvyslanec v Rusku a USA Petr Kolář při rozhovoru v televizi Prima.

Hra s ohněm 

V Moskvě vzbudily tyto úvahy pobouření. „Je to hra s ohněm,“ varoval Západ náměstek ruského šéfa diplomacie Alexander Gružko. „Věřím, že zdravý rozum nedovolí Západu rozehrávat žádné hry kolem Kaliningradu,“ varoval EU a NATO.

Přestože Unie a Aliance dosud nezahájily blokádu Kaliningradu, stačilo omezení pohraničního styku s Polskem a Litvou a ceny potravin a dalšího zboží v enklávě vystřelily prudce nahoru. Potraviny během během měsíce po invazi zdražily o desítky procent. U mnoha platí zákaz dovozu z Unie a import loďmi z Ruska je drahý a nedostatečný.

„Vzrostly ceny všeho. Dražší jsou západní valuty, doprava, samotné potraviny při nákupu,“ uvedl pro deník Rzeczpospolita Andrej Romanov, ředitel sítě potravinářských obchodů v Kaliningradu.

Kaliningradci sami, zvyklí dvacet let na volné cestování do Polska a Litvy, mají navíc pocit, že se stali vězni na opuštěném kousku země.