Stoltenberg v minulých dnech opakovaně upozornil, že Moskva shromáždila u hranice Ukrajiny těžké zbraně, dělostřelectvo, bezpilotní letouny a desítky tisíc vojáků připravených do akce. Šéf aliance v úterý zopakoval, že NATO vpád do své partnerské země nepřipustí.

"Rusko zaplatí vysokou cenu, pokud znovu použije sílu proti nezávislosti Ukrajiny," řekl novinářům Stoltenberg před jednáním s ministry tří desítek členských zemí NATO. Ukrajina v obavách z opakování agrese, která v roce 2014 vedla k ruskému zabrání ukrajinského poloostrova Krym, žádá po alianci větší bezpečnostní záruky. Znepokojeny jsou ale i členské země NATO Polsko, Litva či Lotyšsko a v posledních dnech volají po zvýšení počtu aliančních vojáků působících v regionu, které má pomoci odstrašení Ruska.

Běženci na Bělorusko-Polské hranici, 29. 9. 2021
Tragédie na běloruské hranici. Pohraničníci přijíždějí vždy se sanitkou

Stoltenberg v úterý podotkl, že Západ již prostřednictvím ekonomických či politických sankcí ukázal, že umí na nepřátelské počínání Moskvy zareagovat. Rusku před jednáním pohrozil i americký ministr zahraničí Antony Blinken, který by měl na schůzce spojence informovat o zjištěních amerických zpravodajských služeb o pohybech ruských jednotek.

Putinova hrozba

Ruský prezident Vladimir Putin v této souvislosti varoval, aby aliance na Ukrajině nepřekročila "červenou čáru". Tou by podle něj bylo rozmístění určitých útočných raket na ukrajinském území, uvedly ruské agentury. V takovém případě by Rusko "bylo nuceno jednat", zdůraznil šéf Kremlu. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se v úterý zmínil o možnosti rozmístit ruské jaderné zbraně na území své země, pokud by se alianční jaderné zbraně ocitly v Polsku.

Putin se v ruské metropoli zúčastnil investičního fóra. V projevu mimo jiné řekl, že doufá, že na všech stranách zvítězí zdravý rozum. Nicméně chce, aby si NATO bylo vědomo, že Rusko má samo obavy o vlastní bezpečnost spojené s Ukrajinou.

Čelní představitelé běloruské opozice Maryja Kalesnikavová (vpředu) a Maksim Znak u soudu v Minsku
Soud s běloruskými opozičníky: Kalesnikavová a Znak půjdou do vězení

"Jestliže se na území Ukrajiny objeví nějaký druh útočných systémů, doba letu do Moskvy bude sedm deset minut a v případě hypersonických zbraní pět minut. Jen si to představte," uvedl Putin. "Co máme dělat při takovém scénáři? Budeme muset vytvořit něco podobného ve vztahu k těm, kteří nás takto ohrožují. A můžeme to udělat hned," dodal.

V této souvislosti připomněl, že Rusko právě úspěšně otestovalo novou námořní hypersonickou střelu, která bude předána ozbrojeným silám na začátku příštího roku. Při testu letěla podle něj pět minut rychlostí devětkrát vyšší, než je rychlost zvuku.

Červená čára a jaderné zbraně

"Vytváření takových hrozeb (na Ukrajině) pro nás znamená červené čáry. Ale doufám, že k tomu nedojde. Doufám, že zvítězí zdravý rozum, odpovědnost jak pro naše země, tak pro světové společenství," řekl ruský prezident.

Běloruský prezident Lukašenko v úterý podle agentury Reuters řekl, že požádá Putina, aby poskytl Bělorusku jaderné zbraně, pokud obdobné alianční zbraňové systémy skončí v Polsku. Podle běloruské státní agentury Belta Lukašenko v rozhovoru s ruským novinářem, ředitelem ruského mediálního konglomerátu Dmitrijem Kiseljovem "nevyloučil možnost rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku".

Vojáci na rusko-ukrajinské hranici
Rusko chystá na Ukrajině státní převrat, dojde k němu v prosinci, říká Zelenskyj

Podle ruské agentury RIA Novosti, která je součástí vzpomínaného konglomerátu, běloruský prezident "pohrozil" rozmístěním jaderných zbraní v Bělorusku, pokud jaderné zbraně členů NATO budou rozmístěny v Polsku. Agentura dodala, že generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dříve uvedl, že pokud Německo odmítne jaderné zbraně, tak ty mohou být rozmístěny v jiných evropských zemích, a to i ležících na východ od Německa. "(V takovém případu) navrhnu Putinovi vrátit jaderné zbraně do Běloruska," řekl Lukašenko podle RIA Novosti.

Dopoledne ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken v Rize upozornil Moskvu, že jakákoli nová agrese Ruska na Ukrajině bude mít vážné důsledky. Šéf americké diplomacie se zúčastní dvoudenního setkání ministrů zahraničí 30 členských zemí NATO, které dnes v lotyšské metropoli začíná.