Šéf aliance a velvyslanci členských zemí v pondělí se Stefanišynovou probírají přípravu středečního jednání s Ruskem, jehož tématem bude napětí u hranic Ukrajiny. Kyjev má obavy, že Moskva využije desítek tisíc vojáků a těžkou techniku k vpádu na ukrajinské území. Rusko tvrdí, že pokud Západ splní jeho požadavky, zaručí v oblasti klid.

"Členové NATO jsou jednotní v názoru, že všechny země mají právo vybrat si svou vlastní cestu," řekl Stoltenberg na adresu ruského požadavku nepřijímat Ukrajinu či Gruzii do aliance. Rozhodnout o případném budoucím členství poststovětských zemí v NATO mohou podle něj pouze jejich vlády a třicítka aliančních států.

Stoltenberg také prohlásil, že rozhovory s Ruskem sice nemusejí vést k vyřešení sporu, mohly by však odvrátit hrozící konflikt, což je v tuto chvíli nejdůležitější.

Hrozba ozbrojeného konfliktu

"Měli bychom dospět k politickému řešení, zabránit ozbrojenému konfliktu. Ale měli bychom se připravit i na to, že se Rusko znovu rozhodne použít vojenskou sílu, že dá přednost konfrontaci před spoluprací," prohlásil šéf aliance. Pokud Moskva odmítne jednat a stejně jako v roce 2014 vpadne na ukrajinské území, bude čelit tvrdým ekonomickým sankcím, zopakoval Stoltenberg společnou pozici NATO.

Ukrajinská vicepremiérka vyzvala alianci, aby neustupovala žádným požadavkům Moskvy, což by podle ní znamenalo kapitulaci. Rusko kromě znemožnění rozšiřování NATO na východ mimo jiné chce, aby aliance stáhla jednotky ze všech postkomunistických členských zemí a neumísťovala tam zbraně. NATO již jednotně dalo najevo, že i tento požadavek odmítá. Dánsko v pondělí navíc podle agentury Reuters nabídlo, že do pobaltského kontingentu aliance poskytne čtyři stíhačky F-16.

Cvičení vojáků ukrajinské armády na východě země, 23. prosince 2021.
Klid zbraní, nebo palba z granátometů? Kyjev píše o střelbě na Ukrajině

"Rusko podle nás špatně vyhodnotilo situaci a my spoléháme na své spojence a na jejich jednotu," řekla novinářům před jednáním se zástupci aliančních států Stefanišynová.

Rozhovory Západu a Ruska odstartovala v Ženevě nedělní pracovní večeře náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova s dvojkou americké diplomacie Wendy Shermanovou, na něž navázalo jejich dnešní jednání. Setkání s velvyslanci zemí NATO má Rjabkov na programu ve středu.