„Bojové operace v oblastech Ugledaru (ukrajinsky Vuhledaru) a Arťomovsku (ukrajinsky Bachmutu) se v současné době vyvíjejí úspěšně,“ uvedl podle agentury TASS Šojgu při jednání s představiteli armády a ministerstva, přičemž zmínil dobytí sedmi obcí na východě Ukrajiny včetně Soledaru. Moskva oznámila ovládnutí tohoto města zhruba v polovině ledna.

Šéf ruského resortu obrany dále prohlásil, že západní dodávky zbraní Ukrajině fakticky zatahují NATO do konfliktu, a varoval, že to může vést k "nepředvídatelné" eskalaci. „Otevřeně vyzývají Ukrajinu, aby se zmocnila našich území,“ uvedl ruský ministr obrany, pravděpodobně s odkazem na čtyři ukrajinské oblasti, které Rusko z části okupuje a loni v září se je po pokusilo anektovat po jím zorganizovaném hlasování, jež označuje za referendum. Kyjev a většina světa ho neuznaly.

„USA a jejich spojenci se snaží konflikt co nejvíce prodloužit,“ tvrdil Šojgu o válce, kterou vyvolalo loni v únoru Rusko svou invazí do sousední země. Západní státy poskytují Kyjevu stále silnější zbraně, aby se země mohla ruské vojenské agresi bránit. Moskva přitom opakovaně obviňuje Západ a NATO z přímého zapojení do konfliktu.

Vysoké ztráty 

Šojgu rovněž tvrdil, že Ukrajina v lednu přišla o více než 6500 vojáků. Ukrajinská armáda mezitím zvýšila svou statistiku ruských ztrát o 1030 vojáků za poslední den, celkem podle ní invazní vojska přišla o více než 133 tisíc bojovníků. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné nezávisle ověřit a Moskva ani Kyjev své vlastní ztráty neoznamují.

Bezprecedentní rozsah hlášených ztrát však odpovídá zprávám z obou stran, které popisují boje v zasněžených zákopech jako nejsmrtelnější boje této války, přestože ani jedna ze stran na frontě příliš nepokročila.

Britské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že ruská armáda se velmi pravděpodobně pokouší obnovit rozsáhlé útočné operace na Ukrajině od letošního ledna. „Jeho operačním cílem je téměř jistě dobýt zbývající části Doněcké oblasti, které drží Ukrajinci,“ píše britský resort obrany ve svém pravidelném zhodnocení bojů na Ukrajině, která se už téměř rok brání ruské vojenské agresi.

„Ruským silám se podařilo získat pouze několik stovek metrů území týdně. Je to téměř jistě proto, že Rusko nyní postrádá munici a manévrovací jednotky potřebné pro úspěšné ofenzivy,“ dodalo britské ministerstvo, podle něhož je nadále nepravděpodobné, že by Rusko bylo schopno vybudovat síly potřebné k významnému ovlivnění války během několika příštích týdnů.

Chystá Rusko útok?

Možnosti nové ruské ofenzivy na Ukrajině se věnuje ve své poslední analýze také americký Institut pro studium války (ISW), jenž se odkazuje na ukrajinské představitele. Podle jejich odhadů se ruské invazní síly připravují na zahájení rozsáhlé ofenzivy na východě Ukrajiny v polovině či na konci února.

„Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov 5. února prohlásil, že ukrajinská armáda očekává, že Rusko zahájí rozhodující ofenzívu kolem 24. února, aby symbolicky spojilo útok s prvním výročím ruské totální invaze na Ukrajinu,“ píše ISW. „Reznikov rovněž upřesnil, že ukrajinská armáda nezaznamenala formování ruských útočných skupin ve směru na Charkov nebo Černihiv nebo v Bělorusku,“ dodal institut.

Dále si mimo jiné všímá informací listu Financial Times, jemuž nejmenovaný poradce ukrajinské armády řekl, že Rusko hodlá zahájit ofenzivu v příštích deseti dnech (do 15. února), což je časový plán, který by ruským silám umožnil udeřit na ukrajinské pozice před příjezdem západních tanků a bojových vozidel pěchoty. Někteří ruští nacionalisté mezitím nadále vyjadřovali skepsi ohledně schopnosti Ruska zahájit úspěšnou ofenzivu koncem února, dodal ISW.

Institut dále píše, že ruské síly pravděpodobně dosáhly v posledních dnech "taktických úspěchů" severovýchodně od Kupjansku. „Ruské zdroje tvrdí, že ruské síly 5. a 6. února postoupily západně od předchozích pozic na linii Svatove-Kreminna,“ uvádí dále ISW, podle něhož však ukrajinští obránci k pondělku udržovali své pozice u Bilohorivky v Luhanské oblasti, a to navzdory ruským tvrzením, že ji Rusové 3. února dobyli. Rusové podle něj pokračovali v útocích severovýchodně a jižně od Bachmutu, ale stále město neobklíčili.