Ukrajinská válka je první konflikt, v němž proti Rusku stojí od druhé světové války velká armáda velké země. Ani několika denní akce v Gruzii, ani převážně letecká podpora syrského režimu, se s válkou na Ukrajině srovnávat nedají.

Přestože ani ukrajinská armáda není vyzbrojena tak, jak by být vyzbrojena mohla a měla, daří se jí už desátý den úspěšně odolávat ruské agresi a protivníkovi způsobovat značné ztráty a držet zatím i všechna velká města Ukrajiny. 

Ukrajinský válečný hrdina Valeriy Chybineiev padl v boji 3. března 2022 u Hostomelu.
Ukrajina oplakává padlého hrdinu. Vojenského velitele zabili v den narozenin

Přestože Rusko proti Ukrajině nasadilo polovinu svých veškerých vojenských sil, nepodařilo se mu zatím získat rozhodující převahu na žádném úseku rozdrobené fronty a s výjimkou jihu Ukrajiny a okolí Kyjeva ani výrazně postoupit. „Ruská armáda není silná, je jen velká,“ uvedl o víkendu jeden z poradců ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Korupce, rozkrádání a lži

Důvodů je hned několik. Ruská armáda představuje nesourodý celek, kdy je každá divize tvořena dvěma třetinami „smluvních vojáků“, kterým se v ruské hantýrce říká „kontraktoři“ a pak třetinou odvedenců, jež ji zčásti doplňují. Jde o mladíky ve věku 18-27 let, kteří prochází pouze ročním prezenční službou, jež není pro výcvik dostatečná. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že tato část se útoku na Ukrajině neúčastní. Ale může to být jen další z mnoha kremelských lží. Mnozí z vojáků ve věku 18-20 let, které Ukrajinci zajali, tvrdí, že k podpisu dohody o vstupu do profesionální armády byli před pár týdny donuceni.

Dalším velkým problémem ruské armády je korupce a rozkrádání, kvůli kterému je slabší, než by být vzhledem k vynaloženým prostředkům měla. Světovými médii proběhla zpráva, jak ruský generál koupil místo zašifrovaných telefonů obyčejné, které používají kamionisté, takže Ukrajinci a Západ slyší jejich komunikaci. Podobné je to s logistikou, dodávkami potravin, úrovní výzbroje a výstroje.

Ukrajinci brání svoji zemi a své domovy 

Velkým problémem je motivace. I když ruská armáda byla ještě více než obyvatelstvo vystavena lživé propagandě, která líčí ukrajinský stát jako „nacistický režim“ a „loutku Západu“ i ruským vojákům režim lhal. Tvrdil totiž, že nejdou do regulérní války proti sousednímu státu, ale že jde o „speciální operaci“ s omezeným rozsahem a velmi krátkým časovým úsekem. Ne o válku.

Otázkou je i míra motivace. „Rusové jsou všechno žoldáci, kteří bojují za peníze. My bráníme vlastní zemi, vlastní domy, vlastní rodiny,“ říkal mi v minulých dnech Valerij voják západoukrajinské teritoriální obrany. A v různých obměnách jsem to na Ukrajině slyšel v těchto dnech mnohokrát.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Měl být ukrajinským Háchou. Místo toho je Volodymyr Zelenskyj hrdina

O postoji k válce svědčí, že na Ukrajinu se ze zahraničí vrátilo na sedmdesát tisíc Ukrajinců, aby se zapojilo do armády a do bojů za obranu své vlasti. V případě Ruska tomu tak není. A jak mi vyprávěla jedna Ruska žijící v Praze, do Srbska, jedné z mála zemí, kam se lze letecky z Ruska dostat, míří tisíce mladých Rusů, aby se vyhnuli odvodu do ruské armády. Samozřejmě, že obrázek není černobílý, a i na Ukrajině se najdou lidé, kteří v armádě bojovat nechtějí, ale trend přesto mluví podle dosažitelných informací pro Ukrajinu.

Západní zbraně pomáhají

Samozřejmě Ukrajincům velmi pomáhají i dodávky vyspělých západních zbraní. Právě obavy z toho, že by se jimi Ukrajinci mohli rychle dozbrojit, vedli ruského prezidenta Vladimíra Putina podle jeho vlastních slov pronesených koncem tohoto týdne, k tomu, že se rozhodl neomezit operaci ruské armády na obsazení Donbasu, ale na útok na celou Ukrajinu. 

Operace ale současně opakuje chybu Adolfa Hitlera, který tím, že v rozhodující fázi války se Sovětským svazem rozdělil hlavní nacistické útočné síly na několik směrů, přispěl k zastavení postupu wehrmachtu a zvratu ve válce v prospěch Rudé armády. Přes všechny problémy a omyly je i po deseti dnech bojů Rusko na Ukrajině stále v převaze, byť Ukrajinci provedli v posledních dnech o několik úspěšných protiútoků.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov
Kdo jsou Putinovi nejbližší lidé: generál rybář, zamračený rváč i jestřáb z KGB

Velkou otázkou je dosavadní neúspěšnost ruského letectva, které mělo desetinásobnou převahu nad ukrajinským a podle všech předpokladů mělo zcela ovládnout ukrajinské nebe. Za více než týden se to nestalo, Ukrajinci stále podnikají letecké protiútoky a také protivzdušná obrana sestřeluje stále víc ruských stíhaček a bojových vrtulníků.

Může Ukrajina válku i vyhrát?

Dosavadní vývoj bojů vede jak ukrajinské vedení, tak západní spojence Ukrajiny k optimistickým výrokům. „Je už možné začít přemýšlet o budoucnosti, o obnově Ukrajiny,“ řekl o víkendu Ukrajincům prezident Volodymyr Zelenskyj, který dodal, že i přes milión běženců se bude moci v dohledné době vrátit do země. „Ukrajina může rozhodně nad Ruskem časem zvítězit,“ uvedl pak pro BBC americký ministr zahraničí Antony Blinkem, podle něhož projevují Ukrajinci „výjimečnou houževnatost“.

Zdroj: DeníkNa druhé straně je třeba si uvědomit, že ani Rusové neřekli zdaleka poslední slovo. Přes likvidaci, podle ukrajinských zdrojů, asi desítky tisíc ruských vojáků, mnoha set kusů tanků a obrněných transportérů i desítek letadel, jsou hlavní ruské síly soustředěné pro útok na Ukrajinu stále téměř netknuté. Škody způsobené Ukrajině, a to i na infrastruktuře, jsou už teď obrovské a komplikují i dodávky zbraní a munice přinejmenším části ukrajinské armády a dostávají pod tlak Ukrajinu i z hlediska osudu civilistů.

U Kyjeva se shromažďuje k útoku velké ruské uskupení, v záloze má Rusko stále rozsáhlé letectvo, mnoho raket, balistických střel, a především svůj jaderný arzenál a další velmi ničivé zbraně.

Použití těchto prostředků by znamenalo přechod k totální vyhlazovací válce Ruska proti Ukrajině. Ta je sice nyní stále nepředstavitelná. Ale to byla Putinova invaze na Ukrajinu před pouhými několika týdny nepředstavitelná také.