Podle společnosti Enerhoatom raketa dopadla asi 20 minut po půlnoci místního času (v neděli v 23:20 SELČ) přibližně 300 metrů od reaktorů Jihoukrajinské jaderné elektrárny a poškodila její budovy. Útok poničil také nedalekou hydroelektrárnu a elektrické vedení.

„V současné době fungují všechny tři bloky Jihoukrajinské jaderné elektrárny normálně. Naštěstí žádný ze zaměstnanců elektrárny nebyl zraněn,“ píše Enerhoatom na telegramovém účtu, kde rovněž zveřejnil snímky, které jsou podle něj z místa. Na některých je vidět kráter v zemi, na dalších rozbitá okna budov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na stejné platformě publikoval video, na němž je vidět exploze.

Členové ukrajinských výsadkových vojsk v autě s vlajkou na pontonovém mostu na cestě přes řeku Severní Doněc v oblasti Izjumu 14. září 2022
Bombový útok. Generálního prokurátora separatistů zabila v Luhansku exploze

Rusko se zatím k informacím o ostřelování Jihoukrajinské jaderné elektrárny nevyjádřilo, poznamenala agentura Reuters. Kyjev a Moskva se už dříve vzájemně obvinily z ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, kterou okupují ruské invazní síly.

Starosta východoukrajinského Doněcku, který od roku 2014 ovládají proruští separatisté, dnes podle agentury TASS informoval o 13 mrtvých civilistech včetně dvou dětí. Zemřeli podle něj v důsledku ostřelování města ukrajinskou armádou. Počet raněných se upřesňuje, uvedl Alexej Kulemzin.

Za uplynulý den bylo při ruské agresi na Ukrajině zabito deset civilistů a dalších 22 utrpělo zranění, napsala dnes s odvoláním na zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka agentura Ukrinform.

Raketový útok na Záporoží 

Ruské okupační síly v noci na dnešek provedly raketový útok na město Záporoží, oznámil už dříve náčelník oblastní vojenské správy Oleksandr Staruch. Podle něj Rusové vypálili nejméně osm střel. Starosta města Anatolij Kurtjev upřesnil, že podle předběžných informací byly zasaženy dva objekty městské infrastruktury.

Pracovníci exhumují tělo na provizorním pohřebišti ve východoukrajinském Izjumu, 17. září 2022
Nález masových hrobů u Izjumu: Válečné zločiny jsme nespáchali, tvrdí Rusko

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v sobotu uvedl, že v okupovaném městě Svatove bylo zabito na 200 ruských okupantů, když exploze otřásla místní budovou bývalého autobusového nádraží, která nyní sloužila jako hotel.

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny sdělil, že ruské síly pokračují v ostřelování domů civilistů a objektů civilní infrastruktury. Rusko podle něj nadále soustřeďuje své úsilí na pokusy plně obsadit Doněckou oblast, organizovat obranu a udržet dobytá území, jakož i narušit akce ukrajinských obranných sil v některých oblastech.

Během neděle tak údajně ruské síly ostřelováním poničily infrastrukturu více než 30 sídel, včetně jihoukrajinských měst Mykolajiv či Záporoží. Během uplynulého dne ukrajinské jednotky podle těchto informací odrazily útoky ruských okupačních sil v oblastech měst Mykolajivka, Vesela Dolyna a Bachmut v Doněcké oblasti.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Upevňování pozic u řeky Oskil 

Britské ministerstvo obrany v dnešní ranní pravidelné zprávě o aktuální situaci na bojišti uvedlo, že Rusko s vysokou pravděpodobností během posledních deseti dnů přišlo na Ukrajině o nejméně čtyři bitevníky, od začátku invaze pak zhruba o 55. Podle britského ministerstva je dost dobře možné, že jde o důsledek ochoty ruského letectva podstupovat větší riziko při poskytování vzdušné podpory pozemních sil.

Provizorní pohřebiště v Izjumu
V hromadných hrobech v Izjumu leží hlavně civilisté, tvrdí ukrajinská policie

Americký institut ISW napsal, že Rusko se stále více spoléhá na nepravidelné dobrovolnické síly, místo na pravidelné vojenské jednotky. Dále ústav konstatuje, že ukrajinské síly nadále upevňují své pozice u řeky Oskil v Charkovské oblasti a že ruské síly pravděpodobně ustupují na snadněji bránitelné pozice v jižní Chersonské oblasti, aby se vyhnuly kolapsu, který zažily v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.