Rusové se snaží vyvíjet ještě větší tlak v Donbasu, konstatoval ve svém pravidelném videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Je tam peklo, a to bez přehánění,“ uvedl Zelenskyj, který připomněl, že při čtvrtečním „brutálním a naprosto nesmyslném bombardování“ města Severodoněck zemřelo nejméně dvanáct lidí. „Donbas je zcela zničen,“ doplnil. 

Zelenskyj zároveň obvinil ruská vojska, že se snaží zabít co nejvíce Ukrajinců a záměrně zemi způsobit co největší hmotné škody. Ukrajinu podle něj stojí vedení války zhruba pět miliard dolarů (asi 117 miliard korun) měsíčně. V této souvislosti tak ukrajinský prezident vyzval zahraniční partnery, aby nevnímali pomoc Kyjevu jako dary, nýbrž jako „příspěvek k jejich vlastní bezpečnosti“. „Ukrajina chrání ostatní země před válkou,“ uzavřel podle agentury DPA. 

Online reportáž

Dolní komora ruského parlamentu se zabývá úpravami zákona, které by znamenaly zrušení věkového omezení pro zájemce o profesionální vojenskou službu. Vyplývá to z informace zveřejněné na webu Státní dumy. Podle stávajících pravidel mohou první smlouvu o práci v ozbrojených silách v Rusku uzavřít pouze ruští občané ve věku od 18 do 40 let a cizinci od 18 do 30 let.

„Používání vysoce přesných zbraní a obsluha zbraní a vojenské techniky vyžaduje vysoce profesionální odborníky. Zkušenost ukazuje, že těmi se lidé stávají přibližně ve věku 40 až 45 let,“ uvedli autoři iniciativy.

Finsko bez ruského plynu

Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska, oznámila finská společnost Gasum, která je státním velkoobchodem s plynem. O přerušení vývozu ji dnes informoval Gazprom, uvedla agentura Reuters. Gasum uvedl, že bude od zítřka a po celou letní sezonu dodávat svým zákazníkům plyn z jiných zdrojů. Využije přitom napojení na Balticconnector, což je obousměrný plynovod, který propojuje estonské a finské plynovodní sítě.

Vláda Finska, které je neutrální zemí a má s Ruskem dlouhou hranici, ve středu schválila vstup země do Severoatlantické aliance. Učinila tak poté, co Rusko 24. února vojensky napadlo Ukrajinu, která také není členem NATO.

Těla exhumovaná z masového hrobu v ukrajinském městě Buča. V pozadí se rodina loučí z jednou z obětí ruské invaze, 11. dubna 2022
Zvěrstva v Buče: Zabíjení civilistů ruskými vojáky prokazují nové důkazy

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné společnosti Rosněfť. Firma oznámila, že jí Schröder sdělil, že nemůže mandát v dozorčí radě dále vykonávat. Oznámení přišlo jen den poté, co rozpočtový výbor Spolkového sněmu odebral Schröderovi peníze na kancelář, na kterou měl z veřejných peněz jako bývalý šéf německé vlády nárok.

Putin: Útoky hackerů ani sankce nám nic neprovedly

Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako sankční nátlak, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na dnešní poradě své bezpečnostní rady o bezpečnosti informačních systémů. Putin podle agentury TASS nicméně připustil, že počet hackerských útoků řádově vzrostl a staly se také závažnějšími a komplexnějšími, což podle něj není v silách jednotlivých hackerů, ale jde o počínání "státních struktur". Přitom ostatní země světa v poslední době opakovaně čelí naopak útokům proruských hackerů.

Kroky k řešení situace romských ukrajinských uprchlíků v Česku navrhne vládě nový tým. Bude ho řídit vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková. Skupinu budou tvořit zástupci příslušných resortů, hasičů, Správy uprchlických zařízení i neziskových organizací, které s běženci pracují. ČTK to po dnešním jednání rady vlády pro záležitosti romské menšiny řekla zmocněnkyně. Rada se po nástupu Fialovy vlády sešla poprvé. Debatovala i o dotacích pro organizace, které s uprchlíky pracují.

Rusko dnes poslalo peníze na zaplacení úroků ze dvou svých mezinárodních dluhopisů. Peníze poslalo předčasně ve snaze odvrátit platební neschopnost. Příští týden totiž vyprší platnost důležité americké licence, která takové převody umožňuje, a Spojené státy naznačily, že licenci již možná dále neprodlouží, uvedla agentura Reuters.