„Rusové na oblast udeřili raketami S-300 a zabili tak 11 lidí a zranili dalších osm,“ oznámil šéf správy částečně okupované Doněcké oblasti na sociálních sítích. Hlavní úder byl veden na Pokrovsk, Rivne a město Myrnohrad.

Gubernátor rovněž zveřejnil fotografie zachycující záchranáře prohledávající sutiny i ohořelý automobil.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videu řekl, že Rusové musí za každý takový útok pocítit důsledky. „Rusové zcela jednoduše zaútočili na obyčejné soukromé domy,“ řekl ukrajinský prezident. „A Rusko musí pocítit, že žádný z těchto útoků jim neprojde bez následků pro teroristický stát,“ dodal Zelenskyj.

Ukrajinské letectvo na konci prosince poničilo velkou výsadkovou loď Novočerkassk kotvící v krymském městě Feodosija:

Útok na krymské město Feodosija. Ilustrační snímek
Ukrajina zaútočila na krymskou Feodosiji. Zničili jsme válečnou loď Rusů, tvrdí

Rusko v sobotu ostřelovalo mimo jiné i obce v Charkovské oblasti. V Pivničném v Doněcké oblasti byl zabit jeden člověk a 45letý muž byl zabit při vzdušných úderech na město Nikopol v Dněpropetrovské oblasti.

Kromě toho bombardování jihoukrajinské Chersonské oblasti zranilo jednoho dospělého a dvě děti.

Střely s chabou přesností 

Střely S-300 sovětské výroby byly původně určeny na protivzdušnou obranu. Rusko je však používá proti cílům na Ukrajině, ačkoli se oproti jiným střelám vyznačují chabou přesností.

Pokrovsk, který leží přibližně 40 kilometrů od fronty v neokupované části Doněcké oblasti a 80 kilometrů od okupovaného Doněcka, byl cílem ruského ostřelování už v pátek. Loni v srpnu si tam jeden útok vyžádal devět mrtvých a 82 raněných. Město mělo před válkou přibližně 60 tisíc obyvatel.