Peskov řekl, že šéfové Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin a Luhanské lidové republiky (LNR) Leonid Pasečnik v dopisech Putinovi uvedli, že ostřelování ze strany ukrajinské armády způsobilo smrt mnoha civilistů a přinutilo mnoho lidí k útěku.

Žádost separatistů o ruskou vojenskou pomoc představuje "další eskalaci bezpečnostní situace," napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Putin v pondělí uznal nezávislost obou odštěpeneckých území na východě Ukrajině a podepsal s nimi smlouvy o přátelství a spolupráci. Nevyloučil možnost vojenského zásahu, bude-li o to požádán. V úterý ruští zákonodárci dali Putinovi souhlas s nasazením vojáků v zahraničí.

Pušilin s Pasečnikem se na Putina obrátili, aby Rusko pomohlo "zabránit obětem a humanitární katastrofě v regionu". Zároveň šéfovi Kremlu poděkovali za to, že uznal nezávislost DNR a LNR. Tvrdí, že ukrajinská armáda na jimi ovládaných územích ničí infrastrukturu, včetně škol a školek. Kyjev popírá, že by proti samozvaným republikám vedl válku. Od čtvrtka na Ukrajině začne platit na 30 dnů výjimečný stav.

Podle západních zemí jsou Putinovy kroky z posledních dnů porušením mezinárodního práva a územní integrity Ukrajiny. Evropská unie a Spojené státy na Rusko kvůli tomu uvalily další sankce.

O vývoji situace jednala patnáctičlenná Rada bezpečnosti OSN již v noci na úterý a při mimořádném zasedání zazněla od řady zemí kritika ruského postupu. Přijetí odpovídající rezoluce je však prakticky vyloučené vzhledem k tomu, že Rusko, stejně jako další čtyři stálí členové Rady, tedy USA, Británie, Francie a Čína, má při příslušném hlasování právo veta.