Od vypuknutí války před více než 11 měsíci Rusko přišlo o 128 420 vojáků a tisíce tanků a dalších zbraní, tvrdí Kyjev. Podobná vyjádření stran válečného konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů. „Nepřítel neustává v útočných operacích ve směru na Lyman a Bachmut. Má velké ztráty. Vede neúspěšné útoky ve směru na Avdijivku a Novopavlivku,“ uvádí ukrajinský generální štáb.

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov - podobně jako dříve jiní ukrajinští představitelé - varoval, že Rusko chystá novou velkou ofenzívu. „Zvládli jsme těžké období, ale uvědomuji si, že hlavní boje jsou ještě před námi. Odehrají se letos, během dvou-tří měsíců. To budou rozhodující měsíce ve válce,“ řekl britské televizi Sky News.

Dva ruští vojáci hlídkují v administrativní oblasti Chersonvodokanal v Chersonu za ruské okupace, květen 2022.
Šokující svědectví: Zběhlý velitel Wagnerovců promluvil o brutalitě této skupiny

Vystřídání vyčerpaných ruských žoldnéřů z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny regulérními jednotkami ruské armády zřejmě odložilo vyvrcholení ruských útoků u Bachmutu, a tak boje o toto východoukrajinské město pokračují, upozorňují analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).

Velitel ukrajinských obránců Bachmutu Denys Jaroslavskyj připustil, že velmi dobře vycvičené ruské jednotky nyní posilují útočně skupiny ‚wagnerovců‘ v rámci neustávajících snah obklíčit město.

Dobytí Bachmutu Rusy není nevyhnutelné, ale ukrajinské velení může zavelet k ústupu, aby se vyhnulo přílišným ztrátám, míní experti z ISW. Připouštějí, že ruské ministerstvo obrany střídá žoldnéře u Bachmutu pravidelnými jednotkami a přemisťuje je na jih Ukrajiny možná i proto, aby prezentovalo ruské vojenské velení jako jediného vítěze bitvy o Bachmut, pokud ovšem Rusové nakonec město opravdu získají.

Bývalý britský premiér Boris Johnson (na snímku z 7. dubna 2022)
Borisi, nechci ti ublížit. Johnson tvrdí, že mu Putin před válkou hrozil útokem

Britská vojenská rozvědka v pravidelném přehledu poukazuje na ruské ostřelování Chersonu a dalších obcí na pravém (západním) břehu Dněpru. Účelem je zřejmě zhoršit morálku ukrajinského obyvatelstva a zabránit ukrajinským protiútokům vedeným přes řeku.

Ostřelování části oblasti

Ruské ostřelování Chersonské oblasti si v úterý vyžádalo jednoho zabitého a jednoho zraněného civilistu, uvedla na sociální síti oblastní správa. Rusové ostřelovali osvobozenou část oblasti, ležící na jihu Ukrajiny, z děl, raketometů a minometů ve 42 případech.

Čtyři mrtvé a šest raněných civilistů jako bilanci úterní ruské palby ohlásil gubernátor Doněcké oblasti na východě země Pavlo Kyrylenko. Od začátku války k Rusové v oblasti zabili přinejmenším 1339 civilistů a dalších nejméně 2939 zranili, dodal.