Loď Sacura převážející 11 tisíc tun sójových bobů vyplula podle tureckého ministerstva z přístavu v Južném a míří do Itálie. Plavidlo Arizona opustilo Černomorsk s 48 458 tunami obilí, které má převézt do Iskenderunu v jižním Turecku. V neděli z ukrajinských černomořských přístavů postupně vypluly čtyři lodě vezoucí dohromady téměř 170 tisíc tun obilí a dalších zemědělských výrobků.

Britský hudebník Roger Waters. Bývalý frontman skupiny Pink Floyd.
Biden rozdmýchává válku na Ukrajině, tvrdí Roger Waters z Pink Floyd. Hájí Rusy

Plavidlo Polarnet, které z Ukrajiny vyplulo v pátek, mezitím dorazilo do své destinace v Turecku, kde bude vyloženo, čímž se završila první zásilka od chvíle, kdy se minulý týden obnovil vývoz ukrajinských zemědělských produktů. Loď Razoni, která z Ukrajiny vyplula jako první, měla podle Reuters dorazit do Libanonu v neděli, ale v současné době kotví u jižního pobřeží Turecka.

Tisíce tun kukuřice 

Podle údajů tureckého ministerstva obrany, vyvezlo z Ukrajiny od 1. srpna zatím sedm lodí přibližně 243 tisíc tun kukuřice. Na dalších plavidlech bylo 11 tisíc tun sójových bobů, 6000 tun slunečnicového oleje a 45 tisíc tun slunečnicového extrahovaného šrotu (moučky).

Záporožská jaderná elektrárna na jihovýchodě Ukrajiny, Ilustrační foto.
Rusové při ostřelování zranili zaměstnance Záporožské elektrárny, tvrdí Kyjev

Ukrajinské ministerstvo dopravy v neděli informovalo, že v přístavu Čornomorsk zakotvila poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu loď určená pro přepravu sypkého nákladu plující pod cizí vlajkou. Plavidlo Fulmar S je podle něj připraveno k naložení zboží. Druhou loď směřující k Ukrajině - Osprey S - zkontrolovaly v neděli úřady v Istanbulu a dnes ráno se blížila k Ukrajině, podotkl Reuters.

OSN a Turecko pomohly vyjednat dohodu v situaci, kdy kvůli zastavení vývozu ukrajinské zemědělské produkce v důsledku ruské agrese hrozí v části afrických, asijských a blízkovýchodních zemí hladomor. Před začátkem války Ukrajina i Rusko patřily k předním dodavatelům obilí a dalších potravin na světový trh.

Na dopravu černomořským koridorem dohlíží společné koordinační centrum v Istanbulu, kde pracují lidé z Ruska, Ukrajiny, Turecka a zástupci OSN.