„Práce na zajištění evakuace obyvatel byly dokončeny,“ napsal Aksjonov. Kirijenko, bývalý šéf Rosatomu, podle něj v Chersonu dohlížel na evakuaci v přístavu, z nějž se civilisté před očekávanou ofenzivou ukrajinské armády trajekty přepravovali na levý břeh Dněpru. Kyjev označuje přesuny civilních obyvatel v Ruskem okupované části Chersonské oblasti za „deportace“.

Ruští vojáci v ulicích Chersonu
Drsná realita v Chersonu: Muž měsíce tajně natáčel život pod ruskou nadvládou

Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo oznámil přesun obyvatel z pravého břehu Dněpru na levý minulé úterý a zdůvodnil ho hrozbou ukrajinských útoků. Ve čtvrtek Saldo oznámil, že se z města dosud přesunulo 70 tisíc civilistů.

„Skutečně, evakuace skončila. Nebyla to nucená evakuace, dali jsme lidem možnost odejít od palebné linie, z oblasti ostřelované nacisty,“ uvedl podle agentury TASS Saldův zástupce Kirill Stremousov. Počet evakuovaných neupřesnil. Přeprava přes Dněpr nicméně podle TASS nadále funguje. Ze samého Chersonu podle místopředsedkyně proruské oblastní vlády Jekatěriny Gubarevové odjelo 36 400 obyvatel, přičemž v poslední době počet zájemců klesal.

Ukrajinští vojáci ve městě Buča nedaleko Kyjeva, ilustrační foto
Generál Zima? Bahno je na frontě horší. Rusové se hrozí zásobování, říká Šedivý

Ukrajinská armáda v příspěvku na facebooku uvedla, že za 24 hodin při útocích v oblasti Chersonu zabila 44 ruských vojáků a zničila sklad munice. Její představitelé ale připouštějí, že plánovaný hlavní postup na Cherson se zdržel kvůli špatnému počasí a složitému terénu.

Město se strategickým významem

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280 tisíc obyvatel. Stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu. Cherson má obrovský strategický význam, protože je pozemní spojnicí mezi Rusy ovládanými územími na východě Ukrajiny a poloostrovem Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.