Setkání ministrů bylo první ukrajinsko-ruskou schůzkou na tak vysoké úrovni od zahájení ruského vojenského útoku na Ukrajinu před dvěma týdny. Zprostředkovalo ji Turecko, šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu jednání moderoval a podle něj je úspěchem už jen to, že obě strany navázaly kontakt.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Co chce po Ukrajině Kreml a co na to říká prezident Zelenskyj

Kuleba, který očekávání tlumil už před schůzkou, řekl, že jednání bylo velmi obtížné, protože se Lavrov držel dlouhodobé rétoriky Moskvy a trval na tom, že Rusko útok ukončí až ve chvíli, kdy Kyjev splní jeho požadavky. Mezi nimi je podle Kuleby i kapitulace Ukrajiny, což je pro Kyjev nepřijatelné.

"Ukrajina nemůže zastavit válku, pokud země, která ji napadla, to sama nemá v úmyslu," řekl Kuleba. Zdůraznil, že s Lavrovem hovořil o návrhu 24hodinového příměří a o ustavení humanitárního koridoru kvůli evakuaci civilistů z obléhaného Mariupolu, žádný slib z ruské strany ale nedostal. "V této věci jsme neučinili žádný pokrok. Zdá se, že tato rozhodnutí přijímá v Rusku někdo jiný,"dodal ministr.

"Jsem připraven pokračovat v těchto snahách s cílem ukončit válku na Ukrajině, zastavit utrpení ukrajinských civilistů a osvobodit naše území od ruských okupačních sil," řekl Kuleba.

Těhotná žena utíka z porodnice v Mariupolu, kterou zasáhlo ruské bombardování.
Genocida, barbarství, zvěrstvo. Svět je zděšen ruským útokem na porodnici

Rusko je připraveno vést rozhovory o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu ve formátu dřívějších jednání v Bělorusku, který je nenahraditelný, řekl Lavrov. Nevyloučil ani možnost setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, na jednání by se však podle něj musely probírat konkrétní návrhy.

Zdroj: DeníkRusko podle Lavrova z nynější krize vyjde s obnoveným pohledem na svět. "Nemáme žádné iluze o tom, že by Západ mohl být spolehlivým partnerem… Ujišťuji vás, že to (krizi) zvládneme a uděláme všechno, abychom už na Západu nikdy nebyli závislí, v jakékoli oblasti," řekl Lavrov. "Strýček Sam už nikdy nebude schopen zničit naši ekonomiku," dodal ruský ministr.

Lavrov také odpovídal na otázku ohledně zasažené porodnice v Mariupolu. Řekl, že podle něj byla v době útoku bez pacientů a v rukou ukrajinských radikálů a že zpráva je ukázkou mediální manipulace.

Turecký ministr zahraničí Çavuşoglu na tiskové konferenci popsal schůzku obou politiků jako zdvořilou. Podle něj bylo jednání obtížné, ale neprovázely ho vzedmuté emoce ani zvýšené hlasy. Od prvního setkání se podle něj nedaly čekat zázraky, je ale dál nutné jednat o trvalém příměří a o evakuacích civilistů.