Rusko odeslalo Radě bezpečnosti OSN žádost o svolání jednání, které se bude zabývat „vojensko-biologickými aktivitami USA na Ukrajině“. Setkání by se mělo uskutečnit v pátek 11. března v New Yorku.

K ruské teorii se připojila také Čína. Mluvčí tamního ministra zahraničí Zhao Lijian uvedl, že by Washington měl souhlasit s mezinárodní inspekcí. „Ruská vojenská operace, která odhalila tajemství amerických laboratoří na Ukrajině, není něco, co by mělo být odmítnuto jako takzvaná propaganda,“ řekl.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci uvedl, že Rusko většinou obviňuje ostatní z toho, co samo chystá. „Opakovaně se ukázalo, že pokud chcete vědět, co Rusko chystá, podívejte se, z čeho obviňuje ostatní. Viní nás z útoků na mírumilovné Rusko. A co teď? Co jste si pro nás připravili dál? Kam zaútočíte chemickými zbraněmi?“ řekl ve videu zveřejněném na Facebooku.

Online reportáž

Zelenskyj také uvedl, že EU by měla pro Ukrajinu dělat více. „Musíte postupovat rázněji. Toto není to, co očekáváme,“ prohlásil ve videu na sociální síti Telegram. „Rozhodnutí politiků se musí shodovat s náladou jejich národů, evropských národů… Evropská unie pro nás, pro Ukrajinu, musí udělat víc,“ naléhal ukrajinský prezident.

Ruský prezident Vladimir Putin nejeví ochotu k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Podle agentury AP to při dnešní návštěvě Rumunska uvedla americká viceprezidentka Kamala Harrisová.„Podle všeho, co víme a čeho jsme byli svědky, Putin nejeví žádné známky seriózní diplomacie,“ pronesla údajně Harrisová. 

Sankce proti Rusku a Bělorusku

Evropská unie v sobotu na Moskvu uvalí další sankce. Členské státy Rusku pozastaví doložku nejvyšších výhod a omezí používání kryptoměn. Zakážou také vývoz luxusního zboží do Ruska a dovoz výrobků ze železa a oceli, oznámila  předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Japonsko zmrazí majetek tří běloruských bank. Země navíc vyčlení sto milionů amerických dolarů na pomoc Ukrajině a jejím sousedním zemím, které přijímají ukrajinské uprchlíky.

Evropská unie podle Maďarska neuvalí sankce na ruskou ropu a zemní plyn. „Náš hlavní problém byl vyřešen v náš prospěch. Nebudou žádné sankce, které by se týkaly ropy a zemního plynu, takže dodávky do Maďarska jsou zajištěny,“ uvedl premiér Viktor Orbán.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zelenskyj: EU by měla pro Ukrajinu dělat víc, boje jsou ve zlomovém okamžiku

Lídři členských zemí EU se na summitu ve Versailles vyslovili pro postupné ukončení závislosti na plynu, ropě i uhlí z Ruska, které aktuálně tvoří velkou část unijní spotřeby. Docílit toho chtějí kombinací nových zdrojů dodávek, ale i urychlením odklonu od fosilních paliv a dalšími kroky. Evropská komise navrhuje ukončit odběry z Ruska do roku 2027, summit deklaroval, že se tak má stát „co nejdříve“. 

Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 zruší Rusku doložku nejvyšších výhod. Oznámil to dnes podle agentury Reuters americký prezident Joe Biden. Dodal, že Spojené státy zakážou dovoz ruského alkoholu, mořských plodů a diamantů. Opatření jsou reakcí na ruský útok na Ukrajinu.

Internetová platforma YouTube s okamžitou platností celosvětově zablokovala všechny kanály spojované s ruskými státními médii. Zdůvodnila to pravidly, která zakazují obsah popírající či zlehčující dostatečně podložené informace o násilných činech, informovala agentura Reuters.

Boje a civilisté

Ruský prezident Vladimir Putin dovolí dobrovolníkům, aby se účastnili útoku na Ukrajinu. Ministr obrany Sergej Šojgu na jednání ruské bezpečnostní rady uvedl, že na Středním východě čeká 16 tisíc dobrovolníků ochotných bojovat. Putin také podpořil myšlenku předávání ukořistěných zbraní proruským separatistům v Donbasu.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) došlo od začátku války ke 24 ověřeným útokům na zdravotnická zařízení na Ukrajině. Při nich zahynulo nejméně 12 lidí a dalších nejméně 17 bylo zraněno. „WHO tyto útoky důrazně odsuzuje,“ uvádí organizace v prohlášení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že za poslední dva dny bylo díky humanitárním koridorům evakuováno okolo sta tisíc lidí. Podle ukrajinského vicepremiéra by dnes konečně mohlo dojít k úspěšnému otevření humanitárního koridoru z Mariupolu.

Sociální síť Facebook na mobilním telefonu
Facebook a Twitter toleruje výzvy k zabíjení ruských agresorů. V Česku ale ne

Ukrajina současně usiluje o vytvoření nových koridorů. Ty by měly umožnit evakuaci civilistů z Mariupolu, Volnovachy, Energodaru, Izjumu a města Polohy. Prozatím se však na nich Kyjev s Moskvou nedokázal dohodnout. Cílem ukrajinské vlády je umožnit odejít obyvatelům v oblasti bojů okolo Kyjeva, Žytomyru či Borodjanky.

Úřady připravily pro občany Ukrajiny jednoduchý způsob, jak získat dočasné digitální doklady. V případě ztráty papírových dokladů si mohou lidé zažádat o jejich digitální kopii prostřednictvím aplikace. Virtuální doklad bude obsahovat údaje z cestovního pasu a daňové identifikační číslo. Ukrajinu od začátku války opustilo více než 2,5 milionu obyvatel.

Zdroj: Deník

Ukrajina podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) ztratila veškeré spojení s jadernou elektrárnou Černobyl. „Ztráta komunikace znamená, že správce elektrárny nemohl podat IAEA aktuální informace o stavu zařízení,“ stojí v prohlášení.

Právě jaderná elektrárna Černobyl se má podle zpravodajské služby ukrajinského ministerstva obrany stát terčem teroristického útoku. „Podle dostupných informací nařídil Vladimir Putin přípravu teroristického útoku. V Rusy ovládané elektrárně v Černobylu má dojít k člověkem zaviněné katastrofě, ze které chtějí okupanti obvinit Ukrajinu. V současné době je elektrárna kompletně odpojena od monitorovacích systémů IAEA, nemá přísun elektřiny a životnost nouzových dieselových generátorů je 48 hodin,“ tvrdí zpravodajci.

„Okupanti se snaží vytvořit falešné důkazy, aby potvrdili svou verzi. Nedaleko letiště Antonov v Hostomelu sbíralo ruské vozidlo těla ukrajinských vojáků. Existuje možnost, že je budou vydávat za těla zabitých sabotérů, kteří měli poškodit elektrárnu,“ píše se ve zprávě.

Agentura zároveň nedokázala potvrdit informace o tom, že Rusové a Bělorusové obnovili přísun energie do zařízení. „Podle informací obdržených před ztrátou spojení byly obě energetické linky poškozeny, a elektrárna tak byla odpojena od sítě,“ tvrdí IAEA.