Šéf americké diplomacie Antony Blinken a americký ministr obrany Lloyd Austin dorazili do Kyjeva. O jejich plánované návštěvě v sobotu informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, Bílý dům se zatím nevyjádřil. Blinken a Austin jsou prvními takto vysoce postavenými americkými činiteli, kteří na Ukrajinu od začátku ruské invaze zavítali.

Ukrajinský prezident avizoval, že s oběma americkými ministry bude mluvit zejména o dodávkách amerických zbraní. Dodal, že z jeho pohledu se přístup Spojených států v tomto směru zlepšuje, byl by nicméně raději, kdyby Washington dal ukrajinské armádě „ještě těžší a důraznější zbraně“.

Online reportáž

Ukrajina by neměla být členem Evropské unie, uvedl na evropském mediálním summitu v rakouském Lechu rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. „Měla by existovat i jiná cesta, než plné členství Ukrajiny v EU,“ upozornil Schallenberg. Podle portálu Heute ministr doplnil, že Ukrajina by neměla být součástí EU ani nikdy v budoucnu. 

Moskva tvrdí, že ruské bojové síly v sobotu zabily až 200 ukrajinských vojáků a zničily přes 30 vozů ukrajinské armády. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom informuje agentura Reuters. Tvrzení Moskvy však nelze nezávisle ověřit.

Ukrajina znovu navrhla Rusku velikonoční příměří, aby mohla z Mariupolu evakuovat civilisty i své vojáky. „Rusko by se mělo zamyslet nad zbytky své pověsti. Potřeba jsou tři mariupolské kroky: velikonoční příměří, humanitární koridory pro civilní obyvatelstvo a další kolo rozhovorů,“ uvedl na twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak, který patří mezi ukrajinské vyjednavače při rozhovorech s Ruskem. 

Civilisté opouštějí za doprovodu vojáků samozvané Doněcké lidové republiky Mariupol.
Ukrajinka se vydala zachránit rodiče z Mariupolu. Viděla naprostou apokalypsu

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor na žádost generální prokuratury zablokoval Rusům přístup k jednomu z nejpopulárnějších šachových portálů na světě Chess.com. Stalo se tak kvůli prohlášení, ve kterém portál odsoudil počínání Ruska proti Ukrajině.

Sankce vůči Rusku

Evropská komisařka Věra Jourová čeká, že unie v následujícím týdnu přijme šestý balík sankcí proti Rusku. Vedle uvalení sankcí na největší ruský bankovní dům Sberbank diskutují státy kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině o embargu na dovoz energií. Podle Jourové jsou debaty živější u omezení dovozu ropy, na nichž jsou některé země velmi závislé.

Stejně jako slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) a český ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) Jourová v debatě České televize Otázky Václava Moravce zdůraznila, že nejdůležitější je udržení jednotného postupu Evropy vůči Rusku.

Česká republika dosud zmrazila ruský majetek v zemi za skoro miliardu korun, uvedl Stanjura. Bude-li tento majetek označen jako možná podpora válečných zločinů Ruska, je podle ministra do budoucna ve hře i jeho konfiskace.