Ruská armáda se chystá dobýt ukrajinský Donbas a také jih Ukrajiny, varoval v sobotu ve svém pravidelném večerním videoprohlášení ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský lídr také řekl, že západní spojenci zatím nedodali Ukrajině dostatečně moderní protiraketové systémy a letadla.

Prezident uvedl, že Ukrajina získává opětovnou kontrolu nad okolím Kyjeva a Černihivu. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová již předtím oznámila, že ukrajinské síly osvobodily od ruských vojáků celou Kyjevskou oblast. Zelenskyj ve svém projevu také podotkl, že značnou část nepřátelských sil zadržuje "hrdinný" Mariupol, který je od začátku března v obležení ruských jednotek.

Rusko během uplynulého týdne zvýšilo letecké aktivity na jihovýchodě Ukrajiny, informovalo britské ministerstvo obrany s odkazem na informace rozvědek. Schopnosti protivzdušné obrany Ukrajiny však nadále představují vážnou výzvu pro ruská letadla. „Ruské letouny jsou stále zranitelné a vojska nebyla schopná převzít kontrolu nad vzduchem kvůli své neschopnosti najít a zničit ukrajinské systémy protivzdušné obrany,“ napsalo ministerstvo.

V jihoukrajinské Oděse dnes ráno vzplál sklad pohonných hmot, v brzkých ranních hodinách jej údajně zasáhlo několik raket. „Napočítali jsme nejméně pět samotných bodů dopadu poté, co nás probudily exploze," uvedl britský novinář na místě Richard Gaisford.

Podle ukrajinské armády se část raket mířících na Oděsu podařilo včas zlikvidovat. Část jich nicméně zasáhla kritickou infrastrukturu. Útoky na Oděsu měly být provedeny z lodí v Černém moři, uvedl mluvčí vojenské správy. 

Podle deníku The Kyiv Independent Rusko pokračuje také v ostřelování Severodoněcku, Lysyčanska a Rubižně v Luhanské oblasti. Podle guvernéra Luhanské oblasti Sergeje Gaidaje ruské síly 2. dubna pokračovaly v útocích na velká města a zasáhly tutéž obytnou budovu už potřetí během jednoho týdne. Z Luhanské a Doněcké oblasti dnes odjedou tři evakuační vlaky, informují místní úřady.

Ruské jednotky zničily 70 procent města Černihiv, řekl starosta Vladyslava Atrošenko. Některé části města už podle něj připomínají Buču nebo Mariupol. „Lidé už se nezajímají o to, kolik raket bylo dnes na město odpáleno, ale o to, jak přežít do zítřka," řekl Atrošenko.

Přístav Mykolajiv zasáhly ruské rakety, tvrdí starosta města Oleksandr Senkevič. Další podrobnosti o útoku budou teprve zveřejněny.

Dobýt Donbas do Dne vítězství

Rusko přehodnotilo svoji vojenskou strategii na Ukrajině a soustředí se na ovládnutí východu země včetně oblasti Donbasu do začátku května, uvedla stanice CNN s odvoláním na nejmenované americké činitele obeznámené s informacemi amerických tajných služeb. Podle jednoho ze zdrojů stanice se toho ruský prezident Vladimir Putin bude snažit dosáhnout do 9. května, kdy se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství.

Ruským pozemním silám se na Ukrajině zatím nedaří udržet kontrolu nad oblastmi, o které svádějí boje, napsala CNN na svém webu. Putin je tak pod stále větším tlakem, aby ukázal, že Rusko přeci jen dosáhlo vítězství. Oblast, kde by mohly být ruské síly nejúspěšnější, je východ Ukrajiny, uvedly zdroje CNN.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
O mírových návrzích už mohou jednat prezidenti, říká Kyjev. Moskva to popírá

Podle tvrzení ukrajinského generálního štábu je však morálka ruské armády čím dál nižší. „Morální a psychologický stav ruské armády a úroveň motivace zůstávají extrémně nízké. Účast na bojích odmítli například velitelé různých hodností 3. motostřelecké divize Západního vojenského okruhu," píše štáb, informace však nelze ověřit nezávislými zdroji.

Ukrajinská armáda informovala o ztrátách ruské strany. Podle údajů měli Rusové údajně ztratit 18 tisíc vojáků, 644 tanků, 143 letadel či sedm lodí.

Masakr v Buči

Ukrajinská armáda v pátek uvedla, že se jí podařilo dostat pod kontrolu město Buča na předměstí Kyjeva. Po ustupujících Rusech však údajně na ulicích zůstala těla zabitých civilistů a také zničená technika, hlásí svědci z místa. Podle agentury AFP se například našla těla dvaceti mužů v civilním oblečení, jeden měl podle informací agentury svázané ruce.

Starosta Buči v sobotu večer oznámil, že bylo ve městě nalezeno asi 280 těl, informovala agentura AFP. Ukrajinské ministerstvo obrany označilo Buču za novou Srebrenicu. Odkazuje na Srebrenický masakr, válečný zločin spáchaný v červenci 1995 během války v Bosně a Hercegovině. „Rusové v Buči povraždili kolem tří set nevinných civilistů", uvedl starosta.

Proruští separatisté dohlížejí na odchod civilistů z Rusy obléhaného Mariupolu
Jako bych to ráno zemřela. Teenageři z Mariupolu podali šokující svědectví

Britská ministryně zahraničí Liz Trassová uvedla, že je šokována krutostí ruských okupantů v Buči a dalších ukrajinských městech. „Zprávy o ruských vojenských útocích na nevinné civilisty jsou strašné. Británie spolupracuje s ostatními na shromažďování důkazů a podpoře vyšetřování válečných zločinů. Pachatelé budou postaveni před soud," napsala na Twitteru.