Výbuchy byly dnes ráno slyšet například ve městě Dnipro, systém protivzdušné obrany ozbrojených sil Ukrajiny však zafungoval úspěšně, informuje agentura Ukrinform. Agentura také uvádí, že Rusové dnes zahájili raketový útok z moře v Oděské oblasti.

Podle ranních informací generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil se Rusové nyní soustředí směrem na Bachmut a Severodoněck, kde kvůli podpoře své ofenzivy soustředí až 15 vrtulníků. „Za posledních 24 hodin jsme odrazili dvanáct nepřátelských útoků ve směru na Doněck a Luhansk, byly zničeny tři tanky, tři dělostřelecké systémy či šest obrněných bojových vozidel,“ uvedl podle agentury Ukrinform generální štáb.

Ruský armádní seržant Vadim Šišimarin
Jsem vinen. Ruský voják obžalovaný ze zabití civilisty se u soudu přiznal

Podle Ukrajinců je v ostatních oblastech hlavní pozornost nepřítele zaměřena na udržování dříve obsazených hranic, průzkum a doplňování záloh, patrná je také snaha zlepšit taktické postavení. Ruští útočníci pokračují v raketových útocích na vojenské a civilní cíle po celé Ukrajině, například v Sumách nebo Černihivu. Moskva dlouhodobě zaměření svých útoků na civilní cíle odmítá.

Ruské rakety dnes ráno údajně zasáhly také civilní oblast města Mykolajiv, po útoku následně vypukl požár.

Vojáci z Azovstalu

Kyjev dále usiluje o to, aby dostal do bezpečí své vojáky, kteří se stále nachází v areálu oceláren Azovstal v Mariupolu. „Evakuační mise pokračuje, dohlíží na ní naši vojáci a příslušníci zpravodajských služeb,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že pokračují také jednání s Ruskem. „Zapojeni jsou (do rozhovorů) nejvlivnější mezinárodní zprostředkovatelé,“ dodal.

V pondělí Kyjev uvedl, že z oceláren, které jsou poslední baštou ukrajinského odporu v Mariupolu, bylo evakuováno přes 250 vojáků, a to včetně desítek raněných. Odešli na území, které kontrolují proruští separatisté z mezinárodně neuznávané takzvané Doněcké lidové republiky. Ti tvrdí, že se ukrajinští vojáci vzdali. Podle Kyjeva se jedná o jejich výměnu za ruské zajatce.

Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že se tento týden během dvou dnů vzdalo 959 obránců Azovstalu v Mariupolu, informuje agentura AFP. Ukrajina to popírá.

Podle serveru The Kyiv Independent Zelenskyj také podepsal výnos, kterým zřizuje komisi, která bude mít za úkol vyhodnotit škody způsobené Ukrajině ruskou vojenskou agresí. Úkolem orgánu bude rovněž zajistit kompenzace za škody způsobené ruskou armádou a nastavení opatření pro poválečnou obnovu země.

Váleční uprchlíci z Irpině.
Zabil mi manžela, pak mě znásilnil. Ukrajinky začaly sdílet děsivá svědectví

Partyzáni v okupovaném ukrajinském Melitopolu údajně zvlikvidovali několik vysoce postavených ruských vojáků. Podle webu The Kyiv Independent o tom informovali představitelé Záporožské oblasti. Rusové se prý mají snažit incident ututlat. Ve městě zřejmě probíhá rozsáhlá razie s cílem útočníky dopadnout, informace ale v tuto chvíli nelze nezávisle ověřit.

List Ukrajinska pravda později informoval, že se partyzánům podařilo v Melitopolu vyhodit do povětří ruský obrněný vlak. Ani tuto informaci ovšem nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Nálož pod vlakem, který čítal deset vagónů, měla být odpálena na dálku a údajně explodovala ve chvíli, kdy místo přejížděl vagon s ruskými vojáky. Výbuch poškodil koleje v obou směrech. 

Problémy se zásobováním

Britské ministerstvo obrany dnes v pravidelné zprávě o poznatcích vojenského zpravodajství uvedlo, že ruská armáda má značné problémy se zásobováním a posilováním svých jednotek. Navzdory tomu, že ruské síly držely přes deset týdnů v obklíčení Mariupol, kvůli ukrajinskému odporu Rusko nemohlo dříve město plně ovládnout. „Mařilo to jeho rané pokusy o získání města a způsobilo značné personální ztráty v ruských silách,“ uvedlo britské ministerstvo.

Jednotky ozbrojených sil Běloruska podle informací ukrajinské armády posilují pozice na bělorusko-ukrajinské hranici v oblasti měst Brest a Gomel. Stále napjatá je situace v Podněsterské oblasti Moldavské republiky, která se ale výrazně nezměnila.