Ruský režim během války uzavřel Rusko před informacemi o tom, co se skutečně děje v sousední zemi. Už před válkou televize Rossija, která je pro velkou část Rusů hlavním a často jediným informačním kanálem, dezinformovala o skutečných přípravách války na Ukrajině. Den před invazí vysílala mizerně vyrobenou dezinformaci o tom, že na ruské území pronikli ukrajinští vojáci ve dvou obrněných transportérech, které byly zničeny. Z transportérů, u kterých stála reportérka televize, se sice ještě kouřilo, ale divadlo pro ruské publikum nebylo dotaženo do konce, protože žádné mrtvé ani zajaté Ukrajince televize neukázala. I když tvrdila, že v ruském zajetí jsou.

Ruský cenzorský úřad jen několik dní po začátku války zlikvidoval a zakázal zbytek nezávislých médií. Bylo přerušeno vysílání rádia Echo Moskvy, jehož vedení se postavilo proti válce na Ukrajině, a zakázána byla i převážně internetová televize Dožď.

Válka? Ukrajinci ostřelují Donbas

Ruské státem ovládané televize pak Rusům stále předstírají, že v tuto chvíli boje probíhají v podstatě jen na Donbase. Nedoví se nic o bojích o Kyjev, ani o likvidaci centra Charkova ruským ostřelováním a nálety. 

"Začínáme nejnovějšími zprávami z Donbasu. Bojovníci LNR (Luhanské lidové republiky) pokračují v ofenzivě, urazili tři kilometry, zatímco jednotky DNR (Doněcké lidové republiky) urazily šestnáct kilometrů," říká ve středu moderátor NTV. Má na mysli Moskvou podporované rebely, kteří ovládají takzvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku od ruské intervence na východní Ukrajině před osmi lety.

Zničená radnice v ukrajinském Charkově po ostřelování ruskou armádou.
Putin tvrdí, že osvobozuje Rusy. Ale vraždí je stejně jako Ukrajince

Ruská armáda jako by na Ukrajině vůbec nebojovala, neumíraly tam tisíce ruských vojáků a Rusové při své invazi neničili ukrajinská města a nezabíjeli ukrajinské civilisty, mnohdy ruského původu. Již zmíněná hlavní státní televize Rossija zase svým divákům tvrdí, že to jsou Ukrajinci, kdo ostřelují Doněck, a že tam hrozí civilní oběti. Podobné neuvěřitelné zprávy se daly v minulých dnech číst i na stránkách agentury RIA Novosti, která je součástí propagandistické, dnes už spíše dezinformační skupiny médií v čele s Russia Today.

V Evropské unii jsou už kanály a weby těchto kremelských médií zablokovány. Jediné zásadní kremelské médium, které je nyní dosažitelné, je kdysi seriózní státní ruská agentura TASS. Mimochodem, před několika dny vyloučená z organizace světových tiskových agentur právě pro své nyní už zcela zavádějící zprávy.

Realitu zastírá i TASS

Tento krok sdružení světových tiskových agentur odpovídá současné realitě zpravodajství TASS. Nenajdete tam žádné záběry bombardovaných ukrajinských měst, nebo bojů. Ale jen tank, na kterém se od ucha k uchu usmívají ruští vojáci. Online reportáž o speciální operaci sice obsahuje zprávu, že na jeden z ruských tanků bylo zaútočeno americkou raketou Javelin, ale podle TASS se osádce nic nestalo.

V areálu Záchranné brigády Hasičského a záchranného sboru (HaZZ) vznikl dočasný nouzový tábor, který je připravený pro lidi z Ukrajiny, 28. února 2022 v Humenném.
Šok pro Slováky. Mezi uprchlíky z Ukrajiny jsou i ukrajinští Romové

Další zpráva hovoří o humanitárních koridorech pro obyvatele Kyjeva a Charkova, avšak bez jakékoli informace o bojích v obou městech.

Podobná je zpráva o půl milionu utečenců, kteří překročili hranici Ukrajiny do Polska. Důvod, ruská agrese, se vůbec nezmiňuje, zato se vypočítává, že mezi nimi je 960 občanů Ruska. Jediná větší zmínka dávající tušit, že na Ukrajině probíhá něco jako válka, je o tom, že ruská armáda zničila 1500 objektů ukrajinské vojenské infrastruktury.

Válka je vidět i na směnárnách

Je samozřejmě otázka, jak dokonalé toto předstírání úplně jiné reality, než je ta, která se nyní odehrává na Ukrajině, ve skutečnosti je. Stále existují telefony, stále ještě nejsou v Rusku nedostupné sociální sítě, někde lze poslouchat vysílání takových stanic, jako je Rádio Svoboda, ve velkých městech zřejmě stále i západní televizní kanály jako CNN, nebo DW, či BBC.

Ale kdo nechce v dnešním Rusku moc pátrat, tak prostě fakt, že na Ukrajině je válka, nemusí vnímat. Snad jen tím, jak se jeho úspory v rublech v přepočtu na dolary den ode dne citelně zmenšují. Teď už stojí dolar přes sto rublů.

Zdroj: DeníkLuboš Palata, zkušený novinář a komentátor s více než třicetiletou praxí v zahraničním zpravodajství. Jako reportér se mimo jiné zúčastnil válek v bývalé Jugoslávii, v Iráku a opakovaně navštívil i Donbas.