„Na levém křídle (u Verbove) jsme prorazili a pokračujeme v dalším postupu,“ řekl Oleksandr Tarnavskyj americké zpravodajské stanici v rozhovoru, v němž zároveň připustil, že jeho jednotky postupují pomaleji, než se předpokládalo. „Ne tak rychle, jak se očekávalo, ne jako ve filmech o druhé světové válce. Hlavní věc je neztratit tuto iniciativu,“ dodal Tarnavskyj.

Ukrajinská armáda před několika týdny uvedla, že dobyla vesnici Robotyne a postupuje na východ k obci Novoprokopivka. Verbove se nachází několik kilometrů východně od Robotyne.

Ruští vojáci v ulicích ukrajinského Melitopolu
Mlýnek na maso. Většina padlých Rusů byla na frontě jen krátce, ukazuje analýza

Americký Institut pro studium války (ISW) ve čtvrtek napsal, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v současné době pronikají touto obrannou linií, byť analytici institutu zatím nejsou schopni posoudit, zda Ukrajinci ruskou obranu už zcela prolomili.

Významný milník 

K podobnému závěru došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který tento vývoj bojů označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části. Jednotky vyslané Kyjevem překonaly protitankové překážky včetně příkopů a betonových bloků známých jako dračí zuby u obce Verbove, což umožnilo projet obrněným vozidlům, cituje list nejmenovaného zástupce ukrajinských vzdušně-výsadkových sil v oblasti.

Průlomu podle WSJ nasvědčují dostupná ruská videa, na nichž jsou vidět dělostřelecké útoky na ukrajinské vozy.