Na základě informací od ruských polních velitelů „jsou vypláceny přídavky příslušníkům ruské armády, kteří během válečných operací zničili tanky Leopard nebo obrněná vozidla vyráběná ve Spojených státech a dalších zemí Severoatlantické aliance,“ uvedlo ministerstvo.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v neděli udělil vyznamenání Zlatá hvězda hrdiny Ruské federace vojákům, kteří podle Moskvy zničili tanky Leopard a ve Spojených státech vyráběná bojová vozidla pěchoty Bradley. Tuto techniku používá ukrajinská armáda během své dlouho očekávané ofenzivy.

Dopady protržení Kachovské přehrady v Nové Kachovce
Pohled jako po apokalypse: Voda z Kachovské přehrady vzala s sebou celé domy

Ruské ministerstvo obrany také informovalo, že do konce května odměnilo 10 257 vojáků za zničení 16 tisíc kusů ukrajinské a západní vojenské techniky. Vojenští piloti a vojáci obsluhující systémy protiletecké obrany dostávají 300 tisíc rublů (asi 78 tisíc korun) za každé zničené ukrajinské letadlo. Stejnou odměnu resort vyplácí vojákům, kterým se podařilo zasáhnout systémy Točka a HIMARS. Za zničení ukrajinského vrtulníku nebo člunu platí 200 tisíc rublů, za tank 100 tisíc rublů a za sestřelení raket nebo bezpilotního letounu 50 tisíc rublů, píše portál Meduza.

Ruský vojenský pilot Dmitrij Mišov, který dezertoval a odešel do Litvy, nedávno v rozhovoru s ruskojazyčným servisem BBC popsal, že se na bojišti na Ukrajině stávalo, že například k jednomu poškozenému tanku se hlásilo hned několik posádek bitevních vrtulníků, aby měly nárok na odměny. Letecký návodčí byl podle něho ochoten za malý úplatek dosvědčit každé posádce, že tank zničila, a tak prémie dostali všichni.