Rusové podle ukrajinských sil vypálili směrem k blíže neupřesněnému ukrajinskému přístavu z letounu v Černém moři střelu Ch-31P, která zasáhla vrchní část lodi v době, kdy vplouvala do přístavu. Více podrobností armáda neposkytla.

Ukrajinský vicepremiér a ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov uvedl, že plavidlo mělo přepravit železnou rudu do Číny. Podle obchodníků se loď jmenuje Kmax Ruler, napsala agentura Reuters.

Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Záporožské oblasti
Proč Ukrajinci už nepostupují a Rusko je daleko od zhroucení

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu obvykle není možné bezprostředně nezávisle ověřit. Ruská armáda se zatím nevyjádřila.

Rusko útočí na ukrajinské přístavy a infrastrukturu pro vývoz obilí od poloviny července, kdy odstoupilo od takzvaných černomořských obilných dohod. Ty Ukrajině bránící se ruské vojenské agresi umožňovaly navzdory bojům vyvážet přes Černé moře zemědělské produkty, které potřebují mnohé země zejména v Africe a Asii.

Podle Kubrakova byl poslední ruský útok jednadvacátým úderem na přístavní infrastrukturu od odstoupení Moskvy od dohody. „Za tuto dobu teroristická země poškodila více než 160 objektů infrastruktury a 122 dopravních prostředků,“ napsal na Kubrakov na sociální síti Facebook.

Moskva po odstoupení od úmluv varovala, že bude lodě plující do ukrajinských přístavů pokládat za plavidla, která by mohla vézt zbraně. Kyjev mezitím zřídil vlastní dočasný koridor podél pobřeží.