V noci na dnešek podnikla Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) společně s námořnictvem speciální operaci, při které odpálila tanker Ruské federace SIG přepravující palivo pro ruskou armádu, sdělily agentuře Interfax-Ukrajina zdroje z tajné služby. Ty zároveň tvrdily, že akci provedly v ukrajinských teritoriálních vodách. Podle zdroje BBC ukrajinská tajná služba a námořnictvo použily námořní dron a 450 kilogramů TNT.

Ukrinform dříve uvedl, že zasažený tanker SIG údajně dodával letecké palivo z Ruskem anektovaného poloostrova Krym do Sýrie, za což byl zařazen na sankční seznamy USA. Nejedná se o civilní plavidlo, takže spadá pod zákaz ukrajinského ministerstva obrany ohledně přepravy vojenského nákladu, píše ukrajinská tisková agentura. Tanker podle ní v oblasti kotvil po připlutí z Turecka.

Ruská státní agentura TASS s odvoláním na ruské úřady píše, že tanker napadla ukrajinská strana a utrpěl trhlinu v oblasti strojovny. K úniku paliva nedošlo, plavidlo je na hladině, uvádí tato agentura. K tankeru podle ní připluly dva remorkéry, které se do oblasti přesunuly z ruského černomořského přístavu Novorossijsk. O poškození lodi informuje také ruská agentura Interfax, podle níž bylo na palubě 11 lidí a nikdo nebyl zraněn. Moskvou dosazený šéf okupační správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov ale podle agentury AP uvedl, že několik členů posádky utrpělo zranění kvůli rozbitému sklu.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Agentura Reuters poznamenala, že Spojené státy uvalily sankce na tento tanker a jeho majitele - petrohradskou společnost Transpetročart - v roce 2019 za zásobování ruských sil v Sýrii leteckým palivem.

Zasažená strojovna

Stanice BBC nebo účet Osinttechnical, jenž se zabývá analýzou otevřených válečných dat, mezitím zveřejnily video, které údajně dnešní útok na tanker zachycuje. BBC k záběrům uvádí, že je poskytl zdroj z ukrajinské tajné služby. Už dříve se na sociálních sítích objevily fotografie ukazující poškození plavidla, které bylo zčásti zatopeno, a to včetně strojovny.

Reuters dříve informoval o explozích, které bylo slyšet poblíž Krymského mostu, jenž spojuje anektovaný ukrajinský poloostrov s pevninským Ruskem. Zřejmě souvisely s útokem na tanker. Most poškozen není, provoz na něm byl ale na několik hodin přerušen.

Ukrajinská tajná služba SBU o den dříve uvedla, že v noci na pátek při speciální operaci u ruského černomořského přístavu Novorossijsk zasáhla ruskou výsadkovou loď třídy 775 Oleněgorskij Gorňak, které vážně porušila trup a plavidlo proto nemůže provádět bojové úkoly. O útoku dvou ukrajinských námořních dronů na novorossijskou námořní základnu dříve informovalo ruské ministerstvo obrany, o škodách se však nezmínilo a tvrdilo, že se ukrajinský útok podařilo odvrátit.

Britské ministerstvo obrany nicméně ve své dnešní analýze vývoje bojů uvádí, že ruská výsadková loď byla téměř jistě vážně poškozena. Oleněgorskij Gorňak je podle Londýna největším ruským plavidlem vážně poškozeným nebo zničeným od potopení vlajkové lodi ruské Černomořské flotily - křižníku Moskva loni v dubnu.

Výsadkové plavidlo podle něj patří k Severní flotile, nicméně tu černomořskou posílilo po ruské invazi na Ukrajinu a často zajišťuje vojenskou nebo civilní přepravu mezi Ruskem a Krymem. „Je to významná rána pro Černomořskou flotilu, která před tím kvůli vysokému ohrožení Sevastopolu přemístila většinu svých jednotek do Novorossijsku,“ domnívají se Britové.

Střety eskalují kvůli přerušení obilné dohody

Šéf SBU Vasyl Maljuk dnes prohlásil, že ukrajinské operace prováděné v ukrajinských teritoriálních vodách jsou zcela legitimní. Jakékoliv exploze, které zasahují ruské lodě nebo Krymský most, jsou naprosto logickým a účinným krokem ve vztahu k nepříteli, uvedl na telegramu Maljuk a dodal, že pokud Rusko chce, aby výbuchy ustaly, má jedinou možnost - stáhnout se z ukrajinských vod a pevniny.

Střety v Černém moři nabraly na intenzitě poté, co Moskva v červenci neprodloužila takzvané obilné dohody. Ty umožňovaly vývoz ukrajinských potravin přes Černé moře. Rusko v poslední době zintenzivnilo útoky na ukrajinské černomořské přístavy. Tento týden zaútočilo na ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji, kde podle ukrajinských představitelů zničilo tamní sklady obilí.