Sirény upozorňující na hrozbu vzdušného útoku se rozezněly Ukrajinou brzy ráno poté, co v ruské Murmanské oblasti vzlétly letouny Tu-95. Ukrajinské letectvo varovalo před hrozbou odpalů střel z těchto strojů, uvedl server RBK-Ukrajina.

Později informoval také o odpalech ze strojů Tu-22, o balistických střelách a o nasazení ruských dronů.

Z Ukrajiny mezitím začaly přicházet zprávy o aktivitě ukrajinské protivzdušné obrany a explozích, které byly slyšet i v případě sestřelení raket protivzdušnou obranou.

Ocelárny Azovstal v Mariupolu.
Bránil Azovstal a vyhnul se zajetí. Ukrajinec popsal nebezpečný únik před Rusy

V Charkově média informovala o výbuších kvůli raketovému úderu, v Mykolajivě podle nich útočily ruské drony Šáhed. Později se však exploze ozvaly také v Kyjevské a Čerkaské oblasti na střední Ukrajině, píše RBK-Ukrajina. Následně hlásily výbuch také úřady v západoukrajinské Lvovské oblasti.

Podle ukrajinského letectva Rusové provedli několik vzdušných úderů a použili k tomu kromě dronů také různé typy řízených střel jako jsou Ch-22 nebo Kalibr, balistické střely Iskander a protiletadlové rakety S-300. Ukrajinská obrana zničila 29 řízených střel a 15 útočných dronů, uvedl podle serveru Ukrajinska pravda Kyjev.

Exploze zněly i v hlavním městě

V metropoli se exploze ozvaly ve vlnách, podruhé kolem 07:40 místního času (06:40 SEČ). Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko později oznámil, že protivzdušné obraně se nad hlavním městem podařilo zlikvidovat asi dvě desítky ruských střel. „Třetí raketový útok na Kyjev v roce 2024,“ napsal Popko na platformě Telegram s poznámkou, že poplach v metropoli trval téměř tři hodiny a střely přišly v několika vlnách z různých směrů. Média informovala mimo jiné o požáru obytné výškové budovy v Kyjevě.

Podle Klička utrpělo kvůli útoku 13 lidí zranění. Prezident Zelenskyj později informoval o dvou zabitých v metropoli, kde další lidé mohou být podle něj pod troskami. Další oběť je v Mykolajivu na jihu země. Jsou tam také zranění lidé a poškozené obytné budovy, vodovodní a plynárenské sítě, uvedl podle serveru Ukrajinska pravda místní starosta Oleksandr Sěnkevyč.

Vitalij Kličko se ostře pustil do ukrajinského prezidenta. Kritizuje ho za jeho vedení války
Kličko zkritizoval Zelenského: Je z něj autokrat. Za chvíli budeme jak v Rusku

Ve Lvovské oblasti střela letěla ve směru na Polsko; když byla asi 20 kilometrů od hranic, otočila se o 180 stupňů, píše RBK-Ukrajina, podle níž polské letectvo vyslalo do vzduchu tři letouny F-16. „Raketa ve Lvovské oblasti často mění svůj kurz. Ať už jste kdekoliv, zůstaňte v úkrytu anebo dodržte pravidlo dvou zdí,“ napsal na Telegramu oblastní šéf Maksym Kozyckyj s odkazem na bezpečnostní radu, aby se lidé během útoku drželi v místě, kde je od venkovního prostoru oddělují dvě zdi bez oken.

Šéf Lvovské oblasti následně informoval o explozích ve městě Drohobyč. „Bohužel jsou zásahy i ve Lvovské oblasti. Jedná se o průmyslový areál v Drohobyči,“ napsal na telegramu Kozyckyj, podle něhož na místě vypukl požár a objekt je částečně zničen. „Zatím nejsou informace o zraněných nebo mrtvých,“ dodal.

Borrellova návštěva na Ukrajině

V Kyjevě je v současné době šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který na sociální síti X napsal, že dnešní den zahájil v protileteckém krytu. „To je každodenní realita statečných Ukrajinců od doby, kdy Rusko zahájilo svou nezákonnou agresi,“ podotkl unijní činitel u své fotografie. Borrell je v Kyjevě od začátku ruské invaze už počtvrté.

Ruský resort obrany uvedl, že jeho armáda útočila „vysoce přesnými“ zbraněmi dlouhého doletu a bezpilotními letouny na podniky ukrajinského vojenskoprůmyslového komplexu vyrábějící bezpilotní čluny, raketové systémy, munici do salvových raketometů a výbušniny.