Ukrajina spolu s třemi desítkami dalších států požádala o naléhavé svolání Rady bezpečnosti OSN, aby se zabývala ruským útokem, který si vyžádal četné oběti, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

„Raketa zasáhla obytnou čtvrť. Máme teď šest raněných,“ uvedl šéf oblastní správy Ihor Taburec podle serveru RBK-Ukrajina o situaci ve městě Smila, kde ruské střely poškodily 12 domů. Na místě zasahují všechny složky záchranného systému. Zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kuleba podle portálu upřesnil, jeden ze zraněných je ve vážném stavu. Ještě před útokem ukrajinské ozbrojené síly podle agentury Unian varovaly, že z ruských bombardérů Tu-22M3 byly odpáleny střely s plochou dráhou letu, které letí ve směru na Čerkaskou oblast.

„Téměř nahou party“ uspořádala televizní moderátorka Anastasija Ivlejeva (na snímku) v nočním klubu Mutabor
Skandál v Rusku. Celebrity během války pořádaly nahý večírek, hrozí tvrdé tresty

Ruské síly podle dřívějších informací vypustily na Ukrajinu 158 raket, střel a dronů, z nichž 114 se protivzdušné obraně podle náčelníka generálního štábu Valerije Zalužného podařilo sestřelit. Podle velitele ukrajinského letectva Mykoly Oleščuka šlo o nejmasivnější vzdušný úder od začátku ruské invaze před 674 dny.

„Počet obětí raketového útoku na hlavní město vzrostl již na devět,“ uvedl v sociální síti Telegram náčelník kyjevské vojenské správy Serhij Popko s tím, že pátrání pokračuje. Nálet si vyžádal v hlavním městě tři desítky raněných, napsal server BBC News na svém ruskojazyčném webu.

Všechno se třáslo

„Bylo to děsivé. Přilétající střela hučela a vše se třáslo. Nevěděla jsem, co dělat. Chtěla jsem utéct do krytu. Když jsem vešla do koupelny, zrcadlo sletělo ze zdi,“ vylíčila agentuře Reuters Marija z Kyjeva.

V Záporoží počet obětí ruských raket stoupl na osm, dalších 13 lidí utrpělo zranění, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní úřady. Mezi oběťmi je i učitelka základní školy, dodal deník s odvoláním na vyjádření ministra školství.

Ve Lvovu na západě Ukrajiny přišel při ruském útoku o život známý basketbalista Viktor Kobzystyj, který reprezentoval Ukrajinu na mistrovstvích Evropy v letech 2001 a 2005, v současnosti působil jako trenér, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na lvovskou radnici a šéfa basketbalového svazu.

Vitalij Kličko se ostře pustil do ukrajinského prezidenta. Kritizuje ho za jeho vedení války
Kličko zkritizoval Zelenského: Je z něj autokrat. Za chvíli budeme jak v Rusku

Koordinátorka OSN pro humanitární pomoc Ukrajině Denise Brownová označila nálety za ukázku strašlivé reality, jaké Ukrajinci čelí. Britský premiér Rishi Sunak sdělil, že ruský prezident Vladimir Putin se nezastaví před ničím. Český ministr zahraničí Jan Lipavský podtrhl, že Česko musí vytrvat v podpoře Ukrajiny.

Moskva: Zasáhli jsme určené cíle

Ruské ministerstvo obrany po dnešních úderech prohlásilo, že ruské skupinové nálety a jeden masivní nálet v období od 23. prosince do dneška zasáhly všechny určené cíle. Podle ministerstva jsou přitom těmito cíli armádní objekty. O civilních obětech se Moskva nezmínila.