Mezi osadami Olenivka a Volnovacha v Rusy okupované Doněcké oblasti stojí na kolejích třicet kilometrů dlouhý vlak, kterému přezdívají car. Podle analytiků z Institutu pro studium války (ISW) jej armáda agresora vytvořila jako obrannou linii před budoucími ukrajinskými útoky. „Účinnost této specifické soupravy je nyní těžké posoudit,“ uvedli experti z nezávislého projektu DeepState.

Satelitní snímky vlakové soupravy car:

Odborníci ve zprávě také sdělili, že vznik soupravy trval necelý rok. Odvolávají se na změny oblasti patrné ze satelitních snímků mezi květnem loňského roku a letošním únorem. Rusové se sestavováním začali nejspíš v červenci 2023. Podle DeepState má souprava více než 2100 nákladních vagonů.

Institut dále uvedl, že železniční trať, kde se vlaková hráz nachází, je vzdálená asi šest kilometrů od fronty, která podle odhadu má nejbližší bod jihovýchodně od obce Novomykhailivka. Odborníci doplnili, že oblast byla v době zahájení sestavování vlaku poměrně klidná.

Ukrajinská armáda téměř dva roky od ruského útoku poprvé mění nejvyšší velení: 

Nový vrchní velitel ukrajinských vojsk Oleksandr Syrskyj
Kdo je Oleksandr Syrskyj: Velitel, jenž zachránil Kyjev, i věrný řezník z fronty

Ačkoliv se ukrajinští i američtí analytici shodují, že car má sloužit k obraně, ISW naznačil, že by jej Rusové mohli využít i pro jiné účely. Nespecifikovali však jaké.

Rusové na frontě postupují

Server Online.ua informoval, že na frontě nedaleko vlaku došlo během uplynulých dní k více než stovce střetů mezi ukrajinskými a ruskými ozbrojenými silami. Kyiv Independent uvedl, že ruské obranné linie v okupovaných regionech je těžké překonat, což zbrzdilo ukrajinskou protiofenzivu.

Naopak Rusové podle ISW v posledních týdnech útočí na Avdijivku. Ukrajinská armáda uvedla, že ruské síly ve snaze zneškodnit jejich pozice a převzít kontrolu nad městem nasadily další obrněné jednotky.

Moskva pak též dle ISW potvrdila, že ruští vojáci poblíž Avdijivky a v Záporožské oblasti postoupili na celé frontové linii.

Putinova soukromá železnice vedoucí k milence

Vypadá to, že v Rusku mají v oblibě využívat železnici k různým účelům. Například loni investigativní web Projekt zjistil, že ruský prezident Vladimir Putin postavil své údajné partnerce Alině Kabajevové a dětem dům vedle své oblíbené rezidence ve Valdaji. K němu nechal vybudovat soukromou železnici, která má končit v utajované stanici. Kolem ní se pak má nacházet i systém protivzdušné obrany.

Putin má tajný soukromý vlak:

Zdroj: Youtube

Vlaky byly nadějí i cílem

Rusové však vlaky využili i k útěku ze země. Chvíli po zahájení války na Ukrajině jich mnoho z těch, kteří konflikt nepodporovali, případně se obávali z vyhlášení stanného práva či pozdějšího zamezení opuštění státu, nasedlo do přeplněných vagónů mířících do Finska.

Co by se mohlo stát, kdyby Ukrajina prohrála válku s Ruskem?

Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Doněcké oblasti
Porážka Ukrajiny by pro NATO znamenala strategickou katastrofu, tvrdí analytici

Vlaky se rovněž staly cíli ruských projektilů. Měsíc po zahájení invaze měli ruští vojáci střílet po evakuačním vlaku vezoucím civilisty z Kyjeva. O několik měsíců později Rusové provedli úder balistickou střelou Iskander na nádraží v obci Čaplyne v Dněpropetrovské oblasti, kde podle ukrajinských úřadů zemřelo 25 lidí. Kreml však sdělil, že raketa zasáhla armádní vlak, přičemž zabila dvě stě ukrajinských vojáků.