Představitelé běloruské armády uvedli, že cílem tohoto uskupení je posílit ochranu a obranu běloruské hranice a snížit vojenskou aktivitu v příhraničí. Podle Minsku jde výhradně o obranný projekt. Běloruské ministerstvo obrany zveřejnilo video, na kterém běloruské vojačky vítají ruské vojáky chlebem a solí.

Z běloruského území vstoupili ruští vojáci na začátku invaze na Ukrajinu při ofenzivě směrem na Kyjev. Ruská armáda nadále z běloruského území podniká raketové útoky na Ukrajinu, tvrdí Kyjev i běloruská nezávislá opoziční monitorovací skupina Belaruski Hajun. 

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a ruský prezident Vladimir Putin na setkání v Soči, 26. září 2022
Bělorusko ve válce? Lukašenko k hranicím vyšle armádu, Kyjev prý plánuje útok

Pozornost Ukrajiny a Západu tento týden vzbudila zvýšená vojenská aktivita v Bělorusku, což lze chápat jako možné znamení toho, že se Lukašenko chystá poslat běloruskou armádu do bojů na Ukrajině, aby podpořila ruské invazní síly. V pondělí Lukašenko řekl, že nařídil, aby se běloruské jednotky spolu s těmi ruskými přesunuly k hranici s Ukrajinou. 

Jde podle něho o reakci na "jasné ohrožení pro Bělorusko ze strany Kyjeva a jeho podporovatelů na Západě". V pátek běloruský opoziční list Naša Niva napsal, že v zemi pod záminkou zkoušky bojeschopnosti běloruských sil začala mobilizace.